EFT Nedir ? & EFT’nin Tarihçesi

0 1.874

EFT ‘nin ne anlama gelir?

İngilizce olarak Emotional Fredom Technique (EFT) yani duygusal özgürleşme tekniği diye adlandırabiliriz.

Benzetme yapmak istersek eğer nasıl damarlar kanı vücudumuzda taşırsa enerjilerde Çinliler tarafından tanımlanan meridyenler* adı verilen yani enerji kanalları ile dolaşım sağlar.

*Çin Tıbbında Meridyen ne manaya gelir? 

Ruh & Zihin & Beden bütünlüğünün alt yapısını oluşturan sisteme geleneksel Çin tıbbında Meridyen adı verilir. Enerji otobanı olarak adlandırabileceğimiz meridyenler bedenin dışardan izlenmesi ile teşhis ve tedavi yöntemi ile yapılır.

EFT: diğer bir deyişle enerji kanalları açmak için değil duyguları boşaltmak için kullandığımız için uygulanan bir tekniktir.

EFT tekniği ile soruna neden olan duyguların boşaltılması ve de enerjilerin vücutta düzgün akması sağlanarak kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri amaçlanır. Bedenlerimizde yaşadığımız bir çok olaylardan dolayı boşalmamış veya atılamamış negatif duygular bulunur. EFT tekniği sayesinde boşaltma gerçekleşir ve enerji akışı sağlanır. Çalışmaya başlandığında anında işe yaramasa da belirli bir dönem doğru şekilde kullanılınca iyi sonuçlar vermektedir.Kaılıcı sonuçlar istersek eğer sürekli uygulanması gerekebilir.

Yaşanan negatif duyguların iyi incelenmesi ve saptanması gerekmektedir. Eğer ki bir benzetme yapmak isterse 20-30 yıllık bir ağacın sökülmesi ile 3-5 yıllık bir ağacın sökülmesi arasında farklılıklar olacaktır. EFT ilk her zaman bilimsel olan sağlık tıbbı çözümünü önerir.

İnancı olmayanlara EFT yapılarak düşünceleri değiştirilebilir. İnançsızlık ilaçların etkisini azaltabilir. EFT ise tam tersi bir etki göstererek inanç sayesinde ilaçların etkisini arttırarak daha çözüm odaklı yaklaşır. Bilimsel tıp ile birlikte daha çabuk ve etkili sonuçlar elde edilebilir.

EFT’nin Tarihçesi Nedir? 

EFT bugünkü halini 1990 yılları başında ABD de Stenford Üniversitesinden mezun bir mühendis tarafından geliştirdi. Rogerd Kalahan eğitimlerini katılan mühendis Gary Craig normalde EFT nin temellerini farklı şekilde uygulayan Rogerd Kalahan’ ın TFT ( “Tought FieldTherapy’’ yani ‘’Düşünce Alanı Terapisi” ) geliştirerek daha pratik ve herkesin uygulayabileceği bir yöntem haline getirmiştir.

Örnek vermek gerekirse; gözün altındaki mide meridyeni vurarak su korkusu üzerine gidilmektedir. Çin Tıbbındaki akapuntur noktalarına parmak ile vurularak yapılmaktadır. Vuruş sırlamasının herhangi bir önemi yoktur.

Özetlemek gerekirse sihirli bir değnek değildir. Bu nedenden anında yok bir iyileşme beklemek veya anında sonuç alamamak olasıdır. NLP, Reiki ya da hipnoz değildir. Direk olarak tıbbı bir amaç için kullanılamaz.

Şunu söyleyebiliriz ki duygusal & fiziksel & zihinsel dengelemeye yardımcı bir araç olarak düşünülebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.