Timüs Bezi Nedir & Ne İşe Yarar? (Yaşam Enerjisi)

Timüs Bezi Nedir & Ne İşe Yarar? (Yaşam Enerjisi) Timüs Bezi Hangi Yaşlarda Gelişir? Timüs’in Bezinin Kökeni & Timüs Bezinin Anlamı

0 44.137

Timüs Bezi Nedir? & Timüs Bezi Ne İşe Yarar?

Vücudumuzun en gizemli hayati önemi olan organlarından biri Timüs bezidir. Yeri ise iki göğüs ortası yani tiroit bezinin alt kısmında ve göğsün tam ortasındadır. Bu bez “bağışıklık sisteminin” merkezidir.

Kemik iliği gibi birincil lenf organlarından biridir. Yaş ilerledikçe gerileyen bir organdır. Aşağıdaki tabloda yaş aralığında ortalama büyüklüklerini bulabilirsiniz. Aslında buda bize küçükken neden daha mutlu olduğumuz ve eğlenmeyi neden daha iyi bildiğimizin bir göstergesi olarak yorumlayabiliriz. Bu nedenden bezi mümkün olduğunca aktif tutabilirsek eğer bir çok ağır travmaları minimumda tutabiliriz.

Kendimizi mutsuz hissettiğinizde Timüs'e vurun ve canlanın

Timüs Bezi Hangi Yaşlarda Gelişir?

YAŞ Doğum Ergenlik 25 yaş 60 yaş 70 yaş
AĞIRLIK 15 gram 35 gram 25 gram <15 gram 5 gram

Timüs bezi aktivitesini yitirmiş ise; aşırı sinirlilik, ani davranış değişiklikleri, konuşmada tutukluk, yapılan esprilere karşı duyarsız olmak ve alınganlık belirtileri görülebilir. Ne kadar çok titreşirse kişinin o kadar sağlıklı ve bağışıklık sistemi sağlam olur. Endorfin ve Serotonin hormonlarının salgıları ise Timüs bezinin ve kalbin kesintisiz enerji kaynağıdır.

Gıdaların içerisinde “uykuluk” diye bilinen kısım kuzunun timüs bezidir. Tüketilmesi halinde insanı gençleştirdiği ve şifalı olduğu söylenir. Anadolu’ da ağıt yakan kadınların çok kötü bir olay yaşaması sonrasında göğüslerine vurduklarını biliriz ya da bir şekilde görmüşüzdür. Bu refleks kaynaklı basit bir el hareketinden çok daha fazlasıdır. Bezin üzerine Kuars veya Elmas türü kristaller takı olarak takılması durumunda ise siklon enerji girdabı oluşur. Siklon enerji bedenimize yönelik negatif enerjiyi bertaraf ederek, enerjinin geldiği yere katlanarak geri iade eder.

Timüs’in Bezinin Kökeni & Timüs Bezinin Anlamı

Yunanaca “thymos” yani “Yaşam Enerjisi” anlamına gelmektedir. Uyarıldığında salgıladığı hormonlar kişide haz ve mutluluk duygusu yaratmaktadır. Uyarmanın 3 basit yolu şu şekildedir.

  1. Gülmek ve Kahkaha atmak; Yani gerçek, içten, sıcak bir gülüş, bir kahkaha her gülündüğünde bez aktive olur.
  2. İki parmakla Timüs bezi üzerine gelen alana vurmak; Yani el yardımıyla uyarmak.
  3. Dilin üst dişlerin arkasında bulunan damak kısmına veya üst damağa değdirilmesi

Timüs’ a vurun ve yaşam enerjinizi aktif hale getirin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.