Aşure Günü’nün Anlamı Nedir? Aşure Sözlük Anlamı

0 1.791

Aşure Günü’nün Anlamı Nedir?

Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayı Müslümanlar için birçok anlam taşır.(Hicri Yıl’ın anlamı; Peygamberimiz Hz. Muhammed’in, Mekke’den, Medine’ye hicretinin başlangıcı  kabul edildiği seneye Hicri Yıl denir.) Muharrem Ayı’nın 10. günü ise Aşure Günü ‘dür. Bu ayda İlahi bereket ve insanların birbirlerine iyi davranma, iyilik etme, bağışlama gibi “ihsan’ları” bollaşır. Aşure gününde ve bu günden itibaren yapılan aşurelerin dağıtılması, ikram edilmesi ile insanlar da bereketi birbirlerine taşırlar.

Her gün İlahi yardım ve ikramlar tüm canlılara ulaşır. Ancak belirli günlerde buna vurgu yapılması insanların da bu konuda motive olarak kolektif biçimde berekete kollarını açmasını sağlar. Onun içinde bu özel günlerden biridir. Ve insanların bu özel günü doğru değerlendirmesi hem Aşure  gününü önemli kılar vede insanların birbirlerine saygısını göstermesini hem de bu güzel günlerin bereketinden faydalanmasını sağlar.

Aşure Sözlük Anlamı Nedir?

İçerisinde nohut, buğday, kuru fasulye gibi taneli malzemelerin bulunduğu aynı zamanda isteğe bağlı olarak içerisinde kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm gibi kuru yemişlerin şekerle kaynatılması ile yapılan bir tatlı türüdür. Kökeni Arapça olan Aşure içinde birbirine aykırı  farklı tadlar bulunan bir karışımdır.

Aşure Ayının; farklı din, dil ırk, mezhep  demeden birlik ve beraberlik içinde bir arada barış, huzur ve mutluluk içinde keyifle, neşeyle coşkuyla yaşamasını; Bütün İslam alemine ve insanlığa bütün güzellikleri getirmesi dileğimizle…….

Aşure Tarifi Neşeli Şefler Sitemizde Sizlerle ↵

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.