Çanakkale Zaferi (18 Mart)

0 387

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü her yılın 18 Mart’ında kutlanan büyük Türk milletinin dirilişinin destanlaştığı çok özel bir gündür. Bağımsızlığımızı savunmak ve topraklarımızı korumak için birlik, beraberlik bütünlük için verilen mücadelenin bu yıl dönümünde kahramanlık destanını tarihimize altın harflerle kazıyan başta Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize, atalarımıza minnet şükran ve saygılarımızı sunuyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Çanakkale deniz zaferi fatihi CEVAT PAŞA’nın bir anısını Yazan Mutlu Kurt’un kaleme aldığı ve okurken bizleri sanki savaş alanında o anı yaşarmış gibi hissettiren yazıyı sizlerle paylaşmayı istedik. ÇANAKKALE GEÇİLMEZ SÖZÜNÜN DOĞUŞU!

Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevkii Komutanı 18 Mart’ta göreve gelir gelmez boğaz tahkimatını (tahkimat kelimesinin Türkçe anlamı: bir yeri düşman saldırısına karşı koruyabilecek duruma getirmek için savunma testlerine verilen ad) düzenlemeye koyulmuş bütün tabyaları elden geçirerek savaşa hazır hale getirmiştir. İtilaf donanmasının çeşitli defa üstün kuvvetiyle boğaz tahkimatına saldırması sonucu adeta etten duvar ördürmüştür. Nusret Mayın Gemisine o tarihi görevi olan “26 mayını kıyıya paralel döşeme” emrini vererek düşman donanmasını bozguna uğratmıştır. Düşman gemilerini boğazdan geçirmeyerek tarihe “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” mührünü vuracak olan Cevat Paşa bu zaferden dolayı 18 Mart Kahramanı ünvanı ile anılacaktır. 18 Mart akşamı boğazdan geri çekilen düşman donanmasını seyrederken Cevat Paşa şu sözleri söyler; “GİTTİLER, GEÇEMEDİLER, GEÇEMEYECEKLER.”

Tüm Ulusumuzun Çanakkale Zaferini tekrar tüm içtenliğimizle ve kalbimizle kutlarız.

Sonsuz Sevgilerimizle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.