30 Ağustos “Zafer Bayramı”

0 1.090

Merhabalar,

30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle Arkadaşımın bana göndermiş olduğu bu çok anlamlı olan bilgiyi ve belgeyi sizlerle paylaşmak istedim.

1920 yılında; Bu güzel Vatanımızda, Muğla’dan, İzmir’e gitmek için gerekli olan izin belgesi belki bugüne kadar hiç bir yerde görmediğiniz; Muğla İtalyan İşgali altında, Aydın, İzmir ise Yunan İşgali altında, Bugün özgürce yaptığımız bu yolculukları 1920 yılında pasaport ile yapmak zorunda kalmıştık.

ATAM; Sadece bu belge bile senin yüceliğinin, büyüklüğünün, azminin ve başarının kanıtıdır. Her zaman ki gibi sana olan sonsuz sevgi, saygı teşekkürlerimizle….. Bu Vatan’ın bir evladı olarak  sana Minnet ve Şükran doluyuz. Ruhunuz şad Ol’sun. “30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu, mutlu ve sonsuz Ol’sun.”

30 Ağustos Hakkında Genel Bilgi

Türkiye’de Zafer Bayramı, Dumlupınar Muharebesi’nde (26-30 Ağustos 1922) Yunan kuvvetlerine karşı Türkiye’nin kazandığı en önemli zaferlerden biridir. Türkiye’nin batısındaki bulunan Kütahya ilinde gerçekleşen savaşın sonucu aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın genel sonucunu belirlemiştir.  (1919-1923).

Zafer Bayramı ilk olarak 30 Ağustos 1923’te Türkiye’de sadece Ankara, İzmir ve Afyonkarahisar gibi birkaç şehirde kutlandı. 1935’te milli bayram ilan edildikten sonra ülke genelinde kutlanmaya başladı.

“Yaşadığımız hayatı çok kolay elde etmedik. Atatürk’ün önderliğinde bir çok zorlu patikalar bizlere güzel bir gelecek için bizim için savaşan vatandaşlarımızla birlikte aşıldı. Değerli ülkemiz yani hazinemizi sevgimizle korumalıyız. Pozitif ve olumlu enerjilerimizi vererek hep barış, sevgi ve mutluluk için modern hayatı kucaklamalıyız.”

Sevgide ve Işıkta Kalın

Sonsuz Sevgilerimizle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.