Miraç Kandili – Kandiliniz Kutlu Olsun

0 3.661

Bu özel gün günahlar için af dilenen gece olarak bilinir.
Miraç kelime anlamı olarak: Göğe çıkış ve yükseliş manasına gelmektedir.
Miraç Kandilinin önemi: Mekke’de Müslümanların yaşadıkları acılar artık dayanılmayacak seviyeye gelmişti. Her tür ambargoya maruz kalmışlardı. Peygamberimiz Hz. Muhammed hem eşini hem de çocukluğundan beri ona bakan amcasını kaybetmesi biryana yaşadığı şehirden atılmıştı. Gecenin en karanlık olduğu yerde Allah bir hediye olarak onu huzuruna kabul etmişti. Mirâç, rahmet ve hikmet dolu bu gecede, Peygamberimizin Mescid-i Aksâ’dan göklere yükselip Yüce Allah’tan vahiy almasıdır.

Bu gecede Peygamberimiz nasıl Allah’ın katına yükselerek hüzünlerinden bir teselli bulduysa, yüzyıllardır inananlar bu geceyi manevi bir yükselme ve arınma vesilesi olarak görmüş ve kutlamışlardır.

Miracın bize verdiği en büyük hediye Allah’a şirk koşmayanların tüm günahlarından arınacağı müjdesidir. Miraç Kandilinde arınma duası için Bakara suresinin son iki ayeti okunur.

AMENERRASULÜ

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
285- Peygamber, Rabb’inden ne indirildi ise ona îman getirdi, mü’minler de, her biri “Allah’a ve melâikesine ve kitaplarına ve peygamberlerine: peygamberlerinden hiç birini (diğerinden) ayırt etmeyiz diye” iman getirdiler ve şöyle dediler: semi’na ve eta’na, gufranını dileriz ya Rabbena! sanadır gidiş.(Ey Rabbimiz! Senden bağışlanma ve af dileriz. “Sonunda dönüş yalnız sanadır”.)
286- Allah kimseye vüs’unden öte teklif yapmaz, herkesin kazandığı lehine yüklendiği aleyhinedir, ya Rabbena! eğer unutur ya da yanılırsak bizi sorumlu  tutma! “Ey Rabbimiz bizden evvelkilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme, ya Rabbena! hem de bize takatımız olmayanı yükletme, ve bizden günahlarımız afüv buyur(bizi affet) ve bizlere mağfiretini reva, rahmetini atâ kıl,(bizi bağışla) sensin mevlâmız, bizi mansur buyur(bize yardım et.) artık seni tanımayanlara karşı, kahrolsun kâfirler.

Miraç, dünyeviden uzaklaşarak ruhani yaşama yönelmeyi gösterir. Maneviyatımızın güçlenmesi ve tekamüle ermede bize bir sebep  olur.

Hepimizin Miraç kandili kutlu olsun

Ve Öylede Oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.