Mevlid Kandili (Veladet Kandili)

0 2.605

Mevlid Kandili Nedir?

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğum gecesi ve Hicrî Rebiülevvel ayının 12. gecesidir. İlk zamanlarda Nebisi Ashab-ı Kiram, Emevîler ve Abbâsîler tarafından kutlanmayan Mevlid Kandili, Hicret’ten 350 yıl sonra Mısır’da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmaya başlanmıştır. Mevlid, Evrensel kitabımız Kuran-ı Kerim’de yer almamaktadır.

Mevlid Kelimesinin Sözlük Anlamı 

Mevlid kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında Doğum zamanı ve yeri manasına gelmektedir. Arap ülkelerinde bayram kutlamalarını ifade eder.

Doğum zamanı anlamına gelen Mevlid Kandili farklı mezhepler tarafından kutlanır. Sünniler 11nci geceyi 12nci bağlayan gece, Şiiler ise 17’ye dönen geceyi Mevlid Kandili olarak kutlarlar. 

Mevlid Kandili İsmi Nerden Gelmektedir?

Hicri 3. asırdan sonra kutlanmaya başlanan Mevlid Kandili, Osmanlı devleti padişahı II. Selim zamanında cami minarelerinde gün ve geceleri kandil yakılması nedeni ile kandil adını almıştır. Evrensel kitabımız Kuran-ı Kerimde adı geçen tek kandil Kadir Gecesi‘dir. Kadir Gecesi hariç hiç bir kandil kutsal ve Evrensel kitabımız Kuran’da geçmemektedir.

Toplu olarak yapılan güzel dualar kollektif alanda sinerji (Sinerji ne demek sizlerle sözlük anlamını paylaşmak istedik. TDK göre Uyumlu ve Eş zamanlı olarak ortaya çıkan gücün ve birlikteliğin ifadesi ya da güç ve eylem olarak açıklanabilir.) yarattığı için  hepimizin Mevlid kandili mübarek, hayrlı olan dualarımız kabul  Ol’sun.

sevgide ve Işıkta Kalın.

Sonsuz, Sınırsız Sevgilerimizle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.