Duygusal İlişkilerde Uyumun Bozulması

0 3.585

Dünyada her şey zıddı ile var. Erkek ve kadın da bu sistemin en önemli parçalarından biri. Yaratılış gereği erkek aktif olan kadın ise pasif olan taraf. Yaşamda aktif olan taraf gücü, pasif olan taraf da sevgiyi açığa çıkarmak için mevcut. İkisi tam olarak içsel güçlerini açığa çıkardığında, ilişki ancak o zaman dengeye kavuşabiliyor.

Birey yaşamında ilk olarak anne ve babasıyla kadın ve erkek prensibi ile tanışır. Cinsiyeti her ne ise onun davranışlarını kopyalamaya başlar. Karşı cinsin de kendi baba ya da annesi gibi öğrenmeye başlar. Kişinin doğduğu aile de roller değişmişse; yani baba pasif, anne aktif hale geçmişse bireyde bu karmaşadan payına düşeni almaya başlayacak ve kendi özünden farklı davranışlara bürünecektir.

Günümüzde kadınların çalışma hayatında daha aktif olmaya başlamasıyla, ruhsal olarak özü ile bağlantıda olamayan kadınlar eril hale dönüşmeye başlıyorlar. Bu tarz bir eğilime giren kadın evli ise ilişkinin dengeye gelebilmesi için farkında olmadan eşi ya da sevgilisini daha pasif hale getirmeye başlıyor. Pasif hale gelen erkek maddi sorumsuzluktan başlayarak sosyal hayatında asli rolü olan erkekliği sergilemiyor. Toplum içinde kılıbık diye tabir edilen bir erkek modeline dönüşmeye başlıyor. Biraz daha içgüdüsel olarak eril gücünün farkında olan erkekle eril enerjisi yükselen kadın bir ilişki içerisinde ise bu defa da her iki taraf da kendini haklı çıkarma çabasına giriyor.

Dişi enerjisinin farkında olan (dişi enerji seksi cazibe ile karıştırılmamalı) kadın daha sezgisel oluyor. sezgisel olan kadın kendini dengelemeyi biliyor. Kendini dengelerken ilişki içinde olduğu erkeğin zaaflarını ve güçlü yönlerinin hepsini hissedebiliyor. Dişi gücünün farkında olan kadın tamamen eril enerjisinin gücünü almış erkekle bir arada yaşayabiliyor. Erkek eğer içindeki yaraları eşi ya da sevgilisinden bile gizlemeye çalışıp onları tedavi niyetinde olmadığında bu ilişki uzun süreli olamaz. Kadın erkeğe saygı duymak ister ancak kendini olduğundan farklı göstermeye çalışan erkeğe saygısını yitirir. Bu da ilişkiyi anlaşılmaz bir şekilde bitirebilir. Oysaki erkek kendi yaralarını tedavi etme niyetinde olsa; hayatında olan bu kadın ona iyileşme sürecinde, gücünü eline alma sürecinde şefkat ve sevgi ile destek olur. Sezgisel olan kadını bir erkeğin kandırması imkansızdır. Kadın erkeği erkekten bile iyi tanır. Gizlemeye çalıştığı her şeyi bilir. Bunu bilmek için çaba sarf etmez. Aslında böyle bir kadın evrenin yaşamını mükemmel hale getirmesi için erkeğe gönderilmiş olduğu bir armağandır. Kendi gücünü eline alma sürecinde yaşam yolunda ihtiyacı olduğunda onu dengeleyecek mükemmel bir destektir.

Kadın erkek ilişkisinde güçlü olan erkek olsa da erkeğin varoluşu serttir. Yaşam içinde esnek olup yaşamla dans etmeyi bilemez. Kadın onu yaşamda esnek olabilmesi için dönüştürür. Bir fırtına anında orada olan iki ağaç düşünelim birisi metrelerce uzunlukta olan bir çam ağacı diğeri de bir salkım söğüt olsun. Sizce fırtına bittiğinde hangi ağacın daha az dalı kırılmıştır? Elbette salkım söğüt bu fırtınadan daha az zarar görerek çıkar. Yaşamın fırtınalı anlarında kadın salkım söğüt gibidir erkek de çam ağacı gibidir.

Kadına hak ettiği değeri veren, kalbini açıp tüm yaralarının şifalanmasına izin veren erkek kendini mükemmel bir yaşamın içinde bulur.

İlişkilerin daha sağlıklı hale gelmesi kadının kendi içsel dengesini sağlaması ile mümkündür. Kadın dengeye geldiğinde erkeği dengeleyebilir ve ona destek olabilir. Bu nedenle sevgili hem cinslerim kendi içinize dönün negatif olan tüm özelliklerinizi fark edip dönüştürme niyetinde olun. Ve birilerinin doğrusu sizin yaşamınızın merkezi olmasın. Sevgi içinde kıskançlık, güvensizlik, negatif egoyu ve bağımlılığı barındıramaz. Bir ilişkide bunlar ya da buna benzer duygular olmalı inancındaysanız lütfen önce bu inancınızı değiştirip sonra ilişki içinde olma niyetinde olun. Sevgi tertemiz bir su gibidir ve saftır. Negatif duygular ise içine kanalizasyon karışmış su gibidir. Kanalizasyon karışmış suyu bile bile içer misiniz?

Saf sevgiye geçiş yapabilmek için günümüz teknoloji dünyasında çok fazla seçeneğe ulaşabilirsiniz. Kendinizi saflaştırma da bir kitap, bir yazı, bir eğitim, kısacık bir video bile yeterli olabilir.

Kendi içselliğinize yol almak için bana da sorularınızla ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle

Yasemin Derya Metin

Sevgi ve ışık paylaştıkça çoğalır. Lütfen sevdiklerinizle yazılarımızı paylaşın. Sevgide ve Işıkta Kalın…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.