Gülümse ve Mucizeler Gelsin

0 3.306

Gülümse ve Mucizeler Gelsin

Benim kişisel gelişime yönelmem iş hayatında duygusallıktan aşırı yorulduğum için oldu. İlk başladığım zamanlarda iş stresi yoğunlaştığında, iyice bunaldığımda lavaboya gider ellerimi yıkar ve aynaya gülümseyerek bakardım. Gülümsediğimde bir değişim hissederdim. Bu bana iyi gelirdi. Sönük olan gözlerim gülümseyince ışıldamaya başlardı.

Ben ne olduğunu bilmesem de gülümsemenin sihrini hayatımda kullanmaya başlamıştım. İşle ya da yaşamla ilgili şikayetleri olanlara gülümsemelerini önerirdim. Bazen ‘içimden gelmiyorsa bile mi’ diye sorarlardı. Ben de ‘evet zorla da olsa gülümseyin’ derdim. Nedenini bilmeden. O insanlar yaşamlarına gülümsemeyi ne kadar yerleştirdiler bilmiyorum.

Daha sonra bu zorla da olsa gülümseyince nelerin nasıl değiştiği bana öğretildi. Bu konu ile ilgili özel bir araştırma yapmasam da insan zihni ile ilgili eğitim videosu izlediğimde bunun sebebini anladım. O an içsel bilgeliği fark ettim. Ben işleyiş prensibini bilmesem de insanlara gülümsemeyi ısrarla hatırlatıyordum. Bu kadar kendimden emin olma sebebim aslında içsel bilgeliğimin bana sunduğu farkında olmasam da cevabıydı. Beyinde aynı anda iki düşünce veya duygu bulunamaz. Bu çalışma şeklinden dolayı üzüntü duygusu içindeyken yüzünüz asık olur, siz zorla gülümsediğinizde beyin demek ki şu an mutluyum der ve mutluluğa bağlı kimyasal ve hormonların salınması için emir verir. Basit bir eylem olan gülümseme ile vücudunuzda daha önce salgılanmış olan kimyasal ve hormonların miktarlarını değiştirirsiniz.

Bazı insanların sahte gülümsemeleri vardır. Bu insanlar aslında maske ile anlık da olsa vücutlarını olması gereken düzene geçmesine neden oluyorlar. Bir gün arkadaşlarla otururken karşımızda fotoğraf çeken bir grup vardı. Arkadaşım ‘insanlara dikkatli baksana fotoğraf çekilirken gülümsüyorlar sonrasında yüz ifadeleri değişiyor’ demişti. Ben de ‘sahte de olsa gülümsemeleri iyi bir şey’ demiştim.

Yaşamınızı gerçek anlamda değiştirmek istiyorsanız ne yapacağınızı bilmiyorsanız daha fazla gülümsemeye başlayın. Sonra bu gülümsemeleriniz gülmeye dönüşsün. Bu bile sizi olumlu bakış açısına geçirecektir. Yaşama pozitif yönden bakmayı seçtiğinizde o kargaşanın içinde bile güzel detayları fark ediyorsunuz.

Yaşam biz ne kadar direnç gösterirsek gösterelim akıyor. Bu akış içinde yaşamla ne kadar uyumlu akarsak o kadar zevk alırız ve yaşam bizim için dolu dolu geçer. Pozitif bakış açısı bizim yaşamla birlikte akmamıza yardımcı olur; negatif bakış açısı da bizim yaşama rağmen akmamıza yardımcı olur. Yaşama rağmen, yaşamayı seçtiğinizde daha çok zorluklarla karşılaşırsınız ve ‘hep kötülükle, belalar beni bulur’ dersiniz. Yaşamla birlikte, yaşamayı seçtiğinizde de daha çok güzelliklerle karşılaşırsınız ve ‘hep mucizeler beni bulur’ dersiniz.

Mucizelerle yaşamak isterseniz daha çok gülümseyin daha çok şükredin.

Yasemin Derya Metin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.