Farkında Olmadığımız Zenginlik

0 6.708

*** Farkında Olmadığımız Zenginlik Aslında Hep Bizimledir. 

Dünya boyutunda zenginliğin ölçütü çoğu insan için para haline geldi. Ancak para sadece bizim yaşamımızı kolaylaştırmak için var olmuş araçlardan biriydi. Şu an amaç olmuş durumda.

Sahip olduğumuz ancak farkında olmadığımız zenginliklerden biri de zaman. Geçen anın telafisi yok. Bir saniye öncesini yeniden yaşayamıyoruz. Zamanın değerinin farkında mıyız?

Hem sosyal hayatı gözlemlediğim de hem de sanal alemi gözlemlediğimde bunun farkında olan insanın çok azınlıkta olduğunu fark ediyorum.

Yıllarca zamanın değerini ben de anlamadım. Özellikle iş hayatında feda ettiğim zamanlarım oldu. Zamanın değerini anlamam iş hayatında 1990 ve sonrası doğumlu gençlerle çalışmaya başladığımda anladım. Önceleri ne yapmaya çalıştıklarını anlamadığım için işten kaytardıklarını düşünüyordum. Yapması için bir işi veriyorsunuz genelde direkt olarak yapmayacaklarını söylüyorlardı. Cesur olamayanlarda başka öncelikli işlerden dolayı yapamadıklarını söylüyorlardı. Hadi biri tamam bunun kişiliği böyle dedim. Ama her gelende bunu yaşamaya başladım. Bu gençler bana neyi göstermeye çalışıyorlar diye iş çıkışı evde sakin bir zamanda kendime sordum. Bu çocuklar bizi iş hayatında kölelikten özgürleştirmek için gelmişlerdi. Zamanın, emeğin ve birey olarak kişinin çok değerli olduğunu bize gösteriyorlardı. Bana verdikleri bu farkındalık ve özgürlük için onlara teşekkür ettim.

Son yıllarda sosyal medya ağlarının genişlemesi ile birlikte insanlar içlerinde yıllarca sakladıkları davranışları sergilemeye başladılar. Burada da yine zaman boşa harcanıyor. Kişisel ve ruhsal gelişimde sosyal medya benim çok güzel bilgilere ve insanlara ulaşmamı sağladığı için bana göre yararlı olan bir alan. Ben de yıllarca internet ortamından ve onun vesile olduğu eğitimlerden aldığım bilgileri yine internet ortamından insanlara ulaştırıyorum. Sanal alemi bu şekilde kullanmayan insan sayısı gittikçe artıyor. Sanal sohbet ve sanal seks amacı ile kullananlar artıyor. Beyin için sanal ya da gerçek yok. O hayali de gerçek yaşamı da aynı algılıyor. Çalışma şekli bu yönde. Bu nedenle de sanal yapılan her şey onun için bizim yaşam parçamız.

Ben ortaokul zamanlarımda Amerikan gençlik dizilerinde okullar bitince balolar olurdu. Bizim zamanımızda belki de ben Anadolu’da okuduğum için yoktu. Şimdi bütün anne babalar anasınıfından itibaren çocuklarının kep giyme, mezuniyet balosu resimlerini paylaşıyorlar. Elbette gelişip değişeceğiz. Başarılarımızı kutlayacağız. Ancak dışarıdan bir gözle baktığınızda bizler başka yaşamları kopyaladığımızı fark edeceksiniz.

Tıpkı bu durum gibi yakın gelecekte toplumsal olarak farkında olmadan olumsuz yönde değişeceğiz. Bu değişimi farkında olarak kullanalım.

Kendinize değer verin. Kendinize değer vermeye başladığınızda size ait olan çoğu şeyi başkalarının eline teslim ettiğinizi göreceksiniz. Kendinize ait olan parçaları toplayın. Sahip olduğunuz zenginliklerinize kendinize çevirin. Manevi zenginliklerinize hayatınızda sahip çıktığınızda maddi zenginlikleriniz de hayatınızda size ulaşacaktır.

Bu yazıyı okuyanlardan bir ricam olacak kendi zamanınızı bir gözden geçirin. O anın tekrarı yok. Bu yazdıklarımın hangisini yapıp zamanınızı har vurup harman savurdunuz;

Bir başkası üzülmesin kırılmasın diye onunla istemeden geçirdiğiniz zamanlar

Duygusal olarak gerçekte alamadığınız ilgiyi ya da sevgiyi sanal olarak almak adına yaptığınız sanal ya da telefona sohbetler

İş yerinizde sizin işiniz olmayan bir işi iş kaybetme korkunuzdan dolayı yaptığınız işleri yaparken harcadığınız zamanlar

Birilerinin dedikodusunu yaptığınız sohbet zamanları

Kendi ruhunuzdan kaçmak için yaptığınız eylemler için harcadığınız zamanlar

Şikayet etmek için harcadığınız zamanlar

Değişme zamanınız geldiğini bildiğiniz halde değişime direnç gösterdiğiniz zamanlar

Uykuda geçirdiğiniz zamanlar

Aşırı yaptığınız temizlikler için harcadığınız zamanlar

İbadet ettiğiniz ya da uyguladığınız disiplinleri uygularken aslında zihninizle orada olamadığınız zamanlar

Fark edin ve zamanınızı dolu dolu yaşayın. İstediğinizi yaparak yaşamak elbette hakkınız ancak bir şeyler yaptığınız zaman evrensel olan plana ben bu şekilde yaşamayı seçiyorum benim seçimlerime uygun yaşamı benim için oluştur bilgisini verirsiniz. Siz yukarıdaki şekilde zamanınızı harcarsanız bu eylemleri gerçekleştireceğiniz insanlar hayatınızda artar.

Huzurlu, mutlu, sağlıklı, bolluk içinde yaşamak istiyorsanız düşünce, duygu ve davranışlarınızı da o hale dönüştürmelisiniz.

Yasemin Derya Metin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.