Karma Nedir?

Karma Nedir?

0 2.626

Merhabalar,

Karma nedir? Karma nasıl olur gibi yaşamımızda sürekli karşımıza çıkan  Karma’yı  tüm başka sayfalarda okuduğunuz gibi anlatmayacağım. Adının sankritçe olduğu gibi ……

Karma

Kısaca Yüce Allah’ın Kainatı var ettiğinden yani hepimizin varoluşumuzdan bu günümüze kadar geçmiş yaşamlarımız dahil  hayatlarımızı  kabul edip yüzde yüz sorumluluğumuzu kabul etmenin gerektiğini anlatan Evrensel Eylem Kanunudur. .Şöyle ki karma çoğu kez başka bir insana zarar veya acı verdiğimiz vede  kendi irade özgürlüğümüzü dayatmak için onun irade özgürlüğünü ihlal ettiğimizde meydana gelir. Oysa irade özgürlüğümüzü doğru kullanmak sadece kendimiz için değil olaya dahil olan herkes için en iyi olanı arayıp bulmakla ilgilidir. Bunu da şöyle özetleyelim.Başımıza kötü bir şey geldiğinde ya da biri bizi üzdüğünde kendimiz hariç hep karşımızdaki insanı suçlamaya meyilliyizdir.

Hep kendimiz haklıyızdır. Oysa ki burada empati kurmalıyız ki ortada bir yerde buluşabilmek için. Rezonans yasasına göre ise; bizler burada duygu ve düşüncelerimizde ne varsa  ilgili kişi veya kişileri yaşamımıza çektiğimizdir.Tekamülümüz için yapmamız gereken ise……….bu olay yada olaylarda veya kişi yada kişilerden bana verilen mesaj nedir? deyip kendimizdeki o yönleri bulup kendi kendimizin sorumluluğunu alıp temizleyip arınmaktır kendimizin o yönlerini (Ego, kibir vs.gibi) eğitmektir. Şimdi tam da burada Karma ile ilgili Evrensel Kitabımız Kur’andan çok muhteşem bir ayetimizi sizinle paylaşmak istedim. “Şems Suresi 7-10 cu ayetleri der ki; Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirene, ardından da ona bozukluğunu ve Allah korkusunu ilham edene andolsun ki, benliğini temizleyip arındıran gerçekten kurtulmuştur. Onu kirletip örtense kayba uğramıştır.”

Yani sonuç olarak Yüce Yaradan bizlere iyiyi de kötüyü de ilham eder. Seçim bizimdir.

Sevgide ve Işıkta Kalın

Sonsuz Teşekkürlerimizle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.