Hıdırellez Dileklerimiz

1 16.644

Yüce Allah‘ımızın yarattığı Evren’deki yüreği sevgiyle dolu olan tüm güzel Canlar, sizlerle “Hıdırellez’in” anlamını kısaca nasıl olduğunu ve “Hıdırellez’de dilek nasıl gerçekleşir?” çeşitli kaynaklardan derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşmayı vede Ramazan Ayının  Bolluk ve Bereketin Ayı olması sebebiyle; hepimizin yapmış olduğu Dualarımızla Maddi-Manevi yeni tohumların ekileceği pırıl pırıl muhteşem ve muazzam  bir zaman Ol’sun

Hıdırellez Nedir?

Hızır ve İlyas (a.s) her bahar başlangıcında buluştuklarına inanılan miladi 6 Mayıs, Rumi 23 Nisan’a rastlayan ve günümüzde kış’tan çıkıp bahar’ın geldiğini inanılarak çok çeşitli ritüellerle kutlanan “Bahar Bayramı” dır.

O zamanlarda rivayet olunur ki; Hızır ve İlyas (a.s) buluşarak sohbet ederler ve vakitlerini Yüce Allah’ın yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinç ve huzurla kuvvet bulurlar.

HIZIR (a.s);

Hızır denmesinin sebebi “Hızır otsuz kuru bir yere oturur ve ansızın oturduğu yerden otlar biter. Bu otlar yeşillenerek çevreye yayılmaya başlar. (Kuran’ı Kerim’ de Kehf suresinde “18/65” Hz.Musa’yla sohbet ettiği ve Yüce Allah’ın kullarımdan birisi diye geçmektedir.)

İLYAS (a.s);

İsrailoğulları peygamberlerinden olup Tevrat’ta adı “Elia”, Kuran’ı Kerim’de İlyas Peygamber olarak geçmekte (Saffat suresinde 37/123) olup; İsrailoğullarına  Yüce Allah’ın elçisi olarak gönderilmiştir. Yine o zamanlarda halkın İlyas’ın  peygamberliğine inanmamaları üzerine İsrailoğullarından ayrılarak Hızır (a.s) buluşması gerçekleşiyor.

Bugüne Hıdırellez adını veren Hızır (a.s) ve İlyas’ın (a.s)  hayat yaşam suyu olan  “ab-ı” hayat suyunu içerek ölümsüzlüğe ulaştıkları ve bahar ayında bir kez buluştukları (5 Mayıs ikindi vaktinden 6 Mayıs ikindi vaktine kadar) aramızda dolanarak “İyilik, cömertlik, bolluk, sağlık ve  dileklerimizin” gerçek olacağı ve o gün yağan yağmurun buluştukları için sevinç gözyaşları olduğu, dua kapılarının sonuna kadar açıldığı özel günlerden biri olarak  çeşitli ritüellerle kutlananarak  yaşadığımız günümüze kadar gelmiştir. “Hızır as. karada, İlyas as. denizde insanlara yardım ettiği söylenmektedir.

Hıdırellez’de Nasıl Dilek Dileriz?

Dualarımıza gelince; Her zamanki gibi Yüce Allah’a “O” güzel sevgi dolu yüreğinizle, samimiyetle odaklanın. Sessiz bir yer olur çok sevdiğiniz bir müzik olur neden zevk alıyorsanız öyle yapın. Bir kağıt kalem alıp yüreğinizden geçenleri yazmaya başlayın. Sağlık, bolluk, mutluluk, sevgi, şans, mucizeler, para……….gibi içinizden ne geliyorsa yazın, resmedin, vizyonlayın. Duanızı yaparak; “Bin bir adım bir adım, Allah bir adım adım, Kerim, Kerem Allah Başımda bir duman var yardım eyle Ya Allah, La ilahe İllallah Muhammeden Resullullah yetiş imdadıma Hızır ile Allah birsin biz gibi kulların yardımcısı sensin Hızır Derya’da erdim murada amin” dedikten sonra ya da kendi bildiğiniz duanız yüreğinizden gelen her neyse dileklerinizi yazdığınız kağıdı varsa bir gül ağacının altına, yoksa gül ağacına niyet ederek evinizde ki saksının veya bahçenizdeki herhangi bir yere koyun. Sonra sabah kalktığınız da alın. Zamanla dileklerinizin gerçekleştiğini gördüğünüzde akan bir suya denize bırakın. Deniz’i nerede bulduk diye bir ses duyar gibi oldum. Bir yere giderken dere olur, nehir olur acelesi yok. Ne zaman giderseniz.

Önemli olan saf NİYET’TİR. Yüce Yaradan’ımıza; kalpten, yüreğinizle, samimiyetle odaklanarak istediğiniz dualarınızı yapın yeter.  Tüm iyi niyetle yapılan dualarınızın gerçekleşmesi dileklerimizle.

Sevgide ve Işıkta Kalın.

Teşekkürlerimizle…

  1. Kâmile diyor

    Bende dilegimi diledim para koydum gül agacinin dibine…sabah namazindan sonra gittim ama para yoktu…niye ki?bilgisi olan vvarmi???

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.