Hıdırellez nedir?

0 68.580

Hıdırellez Nedir : Hızır ve İlyas (a.s) her bahar başlangıcında buluştuklarına inanılan miladi 6 Mayıs, Rumi 23 Nisan’a rastlayan ve günümüzde kış’tan çıkıp bahar’ın geldiğini inanılarak çok çeşitli ritüellerle kutlanan “Bahar Bayramı” dır.

HIZIR VE İLYAS PEYGAMBERİN;

Yeryüzünde buluştuğu 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kış mevsiminin bittiği sıcak yaz mevsiminin habercisi olarak görülen bu günde Hızır ve İlyas’ın her türlü dileği yerine getireceği inanışı yaygın olarak kabul görüyor. Hızır ve İlyas’ın kavuştuklarında Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulduğuna inanılıyor.

Kabul edilen inanışa göre Hızır karaların ve havanın, İlyas ise suların hakimidir. Uğradıkları yerlere bolluk bereket, yenilenme, hastalara şifa, dertlilere derman, bitkilerin yeşermesi, hayvanların üremesi, insanların kuvvetlenmesi, şanslarının açılması, uğur ve kısmet sembolüdür. Mucize ve Keramet sahibi oldukları söylenir. Dileklerinizi inanarak, kalpten, samimiyetle  bir kağıda,  yazın, çizin niyetlerinizi olmuş gibi imgeleyin. Gül ağacının ister dalına, ister gövdesine yüreğiniz size ne yapmanızı söylüyorsa dua ederek dileklerinizi bırakın.

Saf ve tertemiz niyetlerle yapmış olduğunuz dualarınızın HIDIRELLEZ toprağı ve suyuyla beslenip büyümesini benim ve bütünümün en yüksek hayrına olması için diyerek niyet edin.

Kısa Bir Dua;
Hızır (a.s) ve İlyas (a.s.) peygamberlerimin evimi, çevremi ziyaret edenlerden olmanızı talep ediyorum. Saçımdan, ayak tırnağıma kadar  tüm hücrelerim dahil DNA’m yenileniyor. Atalarımdan bugüne kadar ruhumda, zihnimde, bedenimde yer etmiş tüm olumsuz düşünce davranış, anlaşmalar, büyüler, fiziksel ve ruhsal hastalıklarla bağlarımı kesiyor, arınıyor ve güçleniyorum. Tüm bu olumsuzlukların HIDIRELLEZ ateşiyle arındırılsın.
Kendimi seviyor değer veriyor yaşamımı sevgiyle iyileştirerek çok verimli, çok kazançlı, sağlıklı, güzellikle, kolaylıkla, şansla maddi manevi bolluk ve bereketle, çok kısmetli bir hale getiriyor. HIDIRELLEZ toprağı ve suyuyla beslenip büyümesini benim ve bütünün en yüksek hayrına olması için niyet ediyor ve tüm kalbimle teşekkür ediyor ve şükrediyorum.

Sevgide ve Işıkta Kalın.

Teşekkürlerimizle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.