Hıdırellez Nedir?

0 69.998

Hıdırellez Nedir : Hızır ve İlyas (a.s) her bahar başlangıcında buluştuklarına inanılan miladi 6 Mayıs, Rumi 23 Nisan’a rastlayan ve günümüzde kış’tan çıkıp bahar’ın geldiğini inanılarak çok çeşitli ritüellerle kutlanan “Bahar Bayramı” dır.

HIZIR VE İLYAS PEYGAMBERİN;

Yeryüzünde buluştuğu 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kış mevsiminin bittiği sıcak yaz mevsiminin habercisi olarak görülen bu günde Hızır ve İlyas’ın her türlü dileği yerine getireceği inanışı yaygın olarak kabul görüyor. Hızır ve İlyas’ın kavuştuklarında Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulduğuna inanılıyor.

Kabul edilen inanışa göre Hızır karaların ve havanın, İlyas ise suların hakimidir. Uğradıkları yerlere bolluk bereket, yenilenme, hastalara şifa, dertlilere derman, bitkilerin yeşermesi, hayvanların üremesi, insanların kuvvetlenmesi, şanslarının açılması, uğur ve kısmet sembolüdür. Mucize ve Keramet sahibi oldukları söylenir. Dileklerinizi inanarak, kalpten, samimiyetle  bir kağıda,  yazın, çizin niyetlerinizi olmuş gibi imgeleyin. Gül ağacının ister dalına, ister gövdesine yüreğiniz size ne yapmanızı söylüyorsa dua ederek dileklerinizi bırakın.

Saf ve tertemiz niyetlerle yapmış olduğunuz dualarınızın HIDIRELLEZ toprağı ve suyuyla beslenip büyümesini benim ve bütünümün en yüksek hayrına olması için diyerek niyet edin.

Hıdırellez için Kısa Bir Dua;

Yüce Allah’ım senin izninle; Hızır (a.s) ve İlyas (a.s.) peygamberlerimin evimi, bana emanet olan çocuklarımı, ailemi, sevdiklerimi çevremi ziyaret edenlerden olmasını talep ve rica ediyorum. Saçımdan, ayak tırnağıma kadar  tüm hücrelerim dahil DNA’m yenilenmesini, Atalarımdan bugüne kadar geçmiş, şimdi, gelecek de dahil her ne varsa ruhumda, zihnimde, bedenimde yer etmiş tüm olumsuz düşünce davranış, anlaşmalar, büyüler, fiziksel ve ruhsal hastalıklarla bağlarım, negatif ne varsa herşey  arınsın, şifalansın, dengelensin ve güçlensin. Tüm bu olumsuzluklar HIDIRELLEZ ateşiyle de arındırılıp, şifalansın..
Şimdi şu andan itibaren Kendimi çok seviyor değer veriyor yaşamımı sevgiyle kolaylıkla iyileştirerek çok verimli, çok kazançlı, sağlıklı, neşeli, huzurlu, şansla dolu, maddi manevi bolluk ve bereketle, çok kısmetli pırıl pırıl bir Kalple çevremede yardımcı olmayı ve umduğumun çok ötesinde Dünyamı ve Ülkemi de muhteşem güzelliklerle saf sevgiyle dolu bir hale getirmeyi seçiyorum. Bu taleplerimin ışık hızında HIDIRELLEZ toprağı ve suyuyla sevgiyle beslenip büyümesini benim ve bütünün en yüksek hayrına olması için niyet ediyor ve tüm kalbimle Üstadlarıma teşekkür ediyor ve Yüce Yaradanıma şükrediyorum.

Sevgide ve Işıkta Kalın.

Teşekkürlerimizle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.