Kader Nedir?

0 7.515

Merhabalar,

Kader………..

Kader’in ne olduğunu anlatamam dedi ŞEMS;

Ama ne olmadığını anlatabilirim,

Hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir.

Bu sebepten “Ne yapayım kaderimiz böyle” deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir.

Yolun tamamını değil sadece yol ayrımlarını verir, güzergah bellidir.

Ama dönemeç ve ve sapaklar yolcuya aittir.

Öyleyse ne hayatının hakimisin, nede hayat karşısında acizsin….

“Şems-i Tebrizi”

Kaderin sözlük anlamı: Kainatta olacak şeylerin zamanını, yerini, özelliklerini ve nasıl olacağını Allah’ın ezelde bilmesi ve takdir etmesine denir. (Unutulmaması gereken husus Yüce Allah herhangi bir işi yapıp yapmamakla İnsana irade (Cüzi irade) yani seçme hakkı ve hürriyeti vermiştir. İnsan neyi yapmak isterse Allah onu yaratır.) İnsanların seçtiği işlerden sorumlu tutulmasının sebebi bu seçme hürriyetine sahip olması ve gücünü tercih ettiği şey için kullanmasıdır. Bunun için insanlar yaptığı yada seçtiği işlerden sorumludur.

Kaderi ikiye ayırırsak;

  1. Mutlak Kader: Allah’ın iradesini gösteren değişmeyen kaderimizdir. İstek ve bilgimizle ya da herhangi bir büyü, dua, gayret vs. gibi durumlarla müdahale edilemez. Yaşamımızın seyriyle ilgili olandır.
  2. Muallak Kader: Kendi isteklerimizle müdahale edebileceğimiz ve irademizle değiştirebilceğimiz kaderdir. Yaşayacağımız bir çok şeyi kendi yaptıklarımıza yön veririz.

Sevgide ve Işıkta Kalın

Teşekkürlerimizle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.