Tanrı – Allah – İlah

0 9.375

Tanrı, Allah, İlah bize ne anlatır?

Kelimeler ve sözcükler bize o kadar çok şey anlatır ki aslında. Her kelime anlam yüklü  bizim yaptıklarımıza ışık tutabilir. Mesela sevmediğimiz bir arkadaşımız var. Onunla kötü deneyimler yaşamışız. Yeni tanıştığımız biri de aynı isimde ise işte o anda ön yargı ve hislerimiz devreye girer. Önceki yaşamımıza ve iç dünyamızın aynısı düşüncelerimizde beliriverir.

Düşünce açısından bakıldığında kelimeler ve sözcükler aynı şekildedir. Bütün bilinç altımızı ve nasıl hissettiğimizi dışarı çıkarır. Şems-i Tebrizi’nin bu konuda yorumunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

“Tanrı’yı hangi kelimelerle tanımladığımız kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet Tanrı (İlah) dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sende korku ve utanç içindesin çoğunlukla….”

“Yok eğer Tanrı (İlah) dendi mi evvela Aşk, merhamet, şefkat anlıyorsan, sende bu vasıflardan bolca mevcuttur demektir……”

“Şems-i Tebrizi”

***Allah, İlah ya da Tanrı önemli olan hangi dilde  nasıl söylediğin değil. Söylerken ne hissettiğindir.***

Sevgide ve Işıkta Kalın

Teşekkürlerimizle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.