Yaşamın Büyük Planı

0 3.479

Yaşamın Büyük Planı

Zaman zaman çok istediğimiz bir şey olsun diye çok çabalarız ancak ne yaparsak yapalım bu arzumuza ulaşamayız. Ulaşamadığımız için çok üzülürüz. Eğer işin içinde başka birileri varsa onu suçlar içten içe ona karşı öfkeleniriz.

Artık yaşamımızı içinde bulunduğumuz koşullara göre yeniden şekillendirmeye başladığımızda o çok istediğimiz arzumuzu bizim yerimize elde etmiş insanla bir şekilde karşılaşırız ve o insanın bu durumdan hiç memnun olmadığını görürüz. O an keşkelerimiz iyi kilere ya da çok şüküre dönüşür.

Daha önce çok üzülmüştük olmadı diye şimdi neden olmadığına sevindik? Evrensel planın işleyişini anlayınca olanın da olmayanın da bizim için en iyisi olduğunu deneyimleriz. Evrene ya da Yaratan’a güvenebilmek sürekli her şeyi kontrol eden zihnimiz tarafından bizi zorlar. Var oluşa ve kendimize sahip olduğumuz bilinç açısından bakarsak; biz ana sınıfı öğrencisinin bilgisine sahibiz evrensel bir profesörün bilgisine sahip. Hangisinin analiz yeteneği daha iyidir? Elbette evren bizden çok daha üstündür. Biz ihtiyaçlarımız dile getirip, atmamız gereken adımları attıktan sonra evrensel planın bizim için en iyiyi getireceğinden emin olmalıyız.

Varoluşun işleyişindeki planı anlamak için çok uzaklara gitmemize gerek yok. Kendimizi gözlemlesek ve vücudun nasıl kusursuz işlediğini fark etsek kendimizi var oluşa teslim ederiz. Nefes alırken şimdi hangi organdaki karbondioksiti ne zaman almalıyım eyvah karaciğere oksijeni gönderdim mi? Yürürken beynimi kontrol etmeliyim şimdi şu kası kasmalı 2 saniye içinde gevşetmeli emrini doğru vermeyebilir. Bu hormon şimdi salgılanmalı tamam şimdi durmalı. Kalbim dakikada 65 defa kasılmalı, kasılma gevşeme arası saniyeleri ya kaçırırsa, Göz kapaklarımı şimdi kapamalı hemen açmalıyım. Uyurken sürekli kapalı tutmalıyım. Bunların sağlıklı olduğumuz zaman diliminde yaptığımızın farkında bile değiliz. Biz olumsuz düşünce ve duygularla sisteme çomak sokmadığımız sürece sorunsuz bir şekilde yapması gereken her şeyi yapıyor.

Bedenimize bile hakim değilken yaşamımıza hakim olma arzusu neden? Yaratan’ın yarattığı var oluşa ve onun işleyişine güvenelim. Bizim bile farkında olmadığımız şekilde korunuyor ve kollanıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.