KISACA DÖRT ELEMENT BİZE NE ANLATIYOR!

0 424

Selamlar, Keyifli okumalar diliyoruz.

Düşünce tarihinde bir dönüm noktası teşkil eden ve Antik Yunan filozofu ve Bilgesi olan Platon’a (Eflatun) göre; ATEŞ: Parlak, ince ve haraketli, HAVA: Karanlık, ince ve hareketli, SU: Karanlık, kalın ve hareketli, TOPRAK: Karanlık, kalın ve hareketsizdir. Ayrıca bu elementler yılın dört mevsimininde habercisidir. HAVA: Bahar Ekinoksu, ATEŞ: Yaz Gündönümü, SU: Güz Ekinoksu, TOPRAK: Kış Gündönümü ve kısaca bu Dört Element Benliğimizle de ifade edilir. HAVA: Zihinsel yapımız, ATEŞ: Enerji Bedenimiz, SU: Duygusal yapımız, TOPRAK: Fiziksel Bedenimiz.

“Kısaca Dört element aynı zamanda birer sembol değil tüm Evrenimizi oluşturan yaşamsal güçlerdir. Tabi ki asıl olan Yüce Yaratıcının bizlere üflediği Ruh’tur”

HAVA, SU, TOPRAK, ATEŞ VEDE RUHUMUZ!

HAVA ELEMENTİ: Zihinsel yapımıza karşılık gelir. Düşüncelerimizi kontrol altına alabilirsek negatif etkileri azaltabiliriz. 

SU ELEMENTİ:     Duygusal yapımıza karşılık gelir. Duygularımızı yönetebilirsek  negatif etkileri azaltabiliriz. 

TOPRAK ELEMENTİ: Fiziksel Bedene karşılık gelir. İsteklerimiz ve arzu ettiklerimiz her ne ise farklı şekillerde kendini                                     gösterir.

ATEŞ ELEMENTİ: İnsanın Benlik Ruhuna karşılık gelir. Ego ve Benlik duygumuzu kontrol altında tutabilirsek negatif etkileri elimine edebiliriz.

Bir de bu elementlere Ruh elementini ekleyelim. 5. element olduğu söylenir. RUH ELEMENTİ: Ruhsal enerji ile İnsanın İlahi tarafına karşılık gelir. Bu yazımızı Evrensel Kitabımız Kuran-ı Kerim’deki ayetlerle taçlandıralım.

“Ona kendi ruhumdan üfledim.”  (Sâd Suresi: 72. Ayet)

“Onlar o kimselerdir ki, Allah imanı kalplerine yazmış ve onları kendinden bir ruh ile desteklemiştir.” (Mücâdele Suresi: 22. Ayet)

Bizlerde bu muhteşem ayetlerden anlaşılacağı üzere Yüce Allah’ın Ruhumuza üflediği birer suretiz. Bizleri trilyonlarca hücreden var edip bu dünyaya gönderdiğin için teşekkür ediyorum. Yüce Allah’ım sana her şey için sonsuz, sınırsız Şükürler Ol’sun. Ve öyle de Ol’du.

Sevgide ve Işıkta Kalın.

Sonsuz Teşekkürlerimizle.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.