Renk Terapisi (Kromaterapi)

0 3.471

Renk Terapisi (Kromaterapi); Renklerin farklı dalga boyları ve frekansları kullanarak, zihin ve bedeni tedavi etme yöntemidir. Renklerin insanlar üzerindeki genel etkileri telkin tekniği ile kişilere uygulanarak denge sağlanmaktır.

Renklerin Üzerimizdeki Etkileri

Renk Terapisi yapılırken hastalığa göre uygun renk tonu uygulanmaktadır. Depresyonda olan kişiler için turuncu ve kırmızı renkler enerjiyi yükselttiği için önerilmektedir. Sizde moraliniz bozuk olduğundan bahsettiğimiz renklerdeki kıyafetler giyerek ya da çevrenizdeki gördüğünüz alanları bu renklerle değiştirerek etkisini üzerinizde görebilirsiniz.

Özel bir fotoğraf tekniğiyle kişinin Aurası tespit edildikten sonra hangi rengin kişi için iyileştirici olacağı ortaya çıkaran yöntemlerde vardır.

Güneşli bir günde çok mutlu ve huzurlu hissederiz. Çevredeki canlı renkler bize yaşam enerjisi verir. Ancak yağmurlu ve puslu bir günde daha depresif hissetmeye başlarız. Bu açıdan baktığımızda renklerin üzerimizdeki etkileri daha net görülebilir. Bize enerji verdikleri aşikardır.  O nedenden hayatımıza bir şekilde renklerin gücünü uygulamak oldukça bizi yükselticektir.

Bilinen yedi çakra ile bağlantı kurularak ilerlenmektedir. Enerji merkezi olan çakraları ve hangi renklere denk geldiğini şu şekilde sıralayabiliriz.

Çakraların Renkleri

1. Kök Çakrası :
Kırmızı: Enerjiyi simgeler. Fiziksel olarak; kan dolaşımına olumlu etkisi olduğu – Duygusal olarak; cesaret, aşk, intikam gibi durumları tetiklediği düşünülemektedir. Fazlasının zararlı etkileri olabilir.


2. Sakral Çakrası:
Turuncu: 
Maddelerin çekim gücünü simgeler. Fiziksel olarak; sindirim sisteminde olumlu etkisi olduğu – Duygusal olarak; çoşkuyu ve hazı tetiklediği düşünülmektedir.


3. Solar Plexus Çakrası :
Sarı:
Bilgeliği simgeler. Fiziksel olarak; sindirim sistemine olumlu etkisi olduğu, Duygusal olarak; iyimserlik ve sevinmeyi tetiklediği düşünülmektedir.


4. Kalp Çakra:
Yeşil: Dengeli olmayı simgeler. Fiziksel olarak; anti-bakteriyel ve mikrop öldürmeye olumlu etkisi olduğu, Duygusal olarak; huzur, sakin olmayı tetiklediği düşünülmektedir. Fazlası bencilleştirebilir.


5. Boğaz Çakrası:
Mavi: 
Umudu simgeler. Fiziksel olarak; yüksek tansiyon ve boğaz sorunlarına olumlu etkisi olduğu, Duygusal olarak; sakinleşmeyi tetiklediği düşünülmektedir.  Fazlası iç karartıcı olabilir.


6. Alın Çakrası:
Çivit Mavi: 
Sakinleşmeyi simgeler. Fiziksel olarak; bağışıklık sistemine olumlu etkisi olduğu, Duygusal olarak; bilinçaltı ve sezgilerin güçlenmesini tetiklediği düşünülmektedir.Fazlası durgunlaştırabilir.


7. Tepe Çakrası:
Mor: 
Ruhsal uyanışı simgeler. Fiziksel olarak; vücudun iskilet yapısına olumlu etkisi olduğu, Duygusal olarak; dengeyi tetiklediği düşünülmektedir.

Teşekkürlerimizle,

Sevgide ve Işıkta Kalın…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.