Sorumluluk Alma

0 2.123

Sorumluluk Alma

Çoğu insan tarafından sıkça kullanılan bir cümle vardır: “Senin yüzünden … oldu.” Aradaki boşluğu dolduracak çok fazla sonuç vardır. Düşünün bakalım siz hayatınızda olan bir şeylerden dolayı herhangi birine bu cümleyi kaç kere kullandınız? Yaşam içinde karşılaştığımız her şeyin tek sorumlusu vardır o da kendimiz. Bunu söylediğim zaman çoğu insan bunun doğru olmadığını dile getirir ya da düşünür.

Peki, neden bunu reddeder kişi? İlk insanların yaratılış dönemine dayanır bu sorumluluktan kaçma eylemi. Adem’le Havva yaratıldıktan sonra, onlara yasaklanan elmayı Havva yılan yüzünden Adem’de Havva yüzünden yemiştir değil mi? Oysa ki şartlar ne olursa olsun; yılan bunu sunduğunda Havva’ya; Havva’nın seçim hakkı ortaya çıkmıştır. Özgür iradesi gereği hayır deme durumu söz konusuydu. Ancak Havva merak etti ve ona evet dedi. Yine Adem’in de seçim hakkı vardı. O da bunu yapmadı Havva’nın kendine sunduğu seçimi kabul etti. Bu durumla birlikte Ademoğlu sonuçlarından memnun olmadığı her olayda bir sorumlu aradı. Her seferinde de buldu. Kendi omuzlarında bu yükü taşımak istemiyordu.

Ancak insanlığın görmezden gelmeye çalıştığı bir ilahi plan var. Bu ilahi plana göre insan yaptığı her davranışın sorumluluğunu alacak ve onun sonuçlarından doğan sorumluluğu kendi yaşamı içinde deneyimleyecekti. Bu planda hiç sapmadan hep işliyor. Sadece çoğu insan bunun farkında değil.

Atasözlerimiz içinde var olan “ne ekersen onu biçersin.” Sözü bu planı bize özetliyor. Yaşamınızı inceleyin ve yaşadığınız olumsuz deneyimleri geriye dönük gözden geçirin. Zaten toplum olarak geçmişi sürekli gereksiz yere didikleriz. Şimdi yaşadıklarınızdaki ilk tohumu bularak kendinize hizmet etmesi için bu geçmişinizi adım adım geriye doğru inceleyin. Güzel olan bir taraf var. Kendi hayatınızda bunu yaptığınızda kendi yaşam sorumluluğunuzu alarak yeni yaşamınızı yeniden şekillendirebiliyorsunuz. Tarlayı temizleyip yeni tohumlar ekmek sizin seçiminiz olacak.

Geçmişte kimi ne için yargılamışsınız bunu tespit edin. Sonrasında o yargılama sonucu yaşamınızın hangi döneminde bunu yaşadığınızı tespit edin. Bu yargıyı yaptığınız için kendinizi affedin, yargıladığınız kişiden de özür dileyin. Bu kişiye gidip yüz yüze özür dilemeniz gerekmiyor. Gözünüzü kapatın.; o insanın karşınızda olduğunu hayal edin ya da düşünün. Sonra ona “seni geçmişte yaptığın bu davranışından dolayı yargılamıştım. Bunun için senden özür dilerim.” diyerek kolay bir şekilde bu yükten kurtulabilirsiniz. Elbette bu adımlardan sonra herhangi bir kimseyi yargılamamanız durumunda hayatınıza güzellikleri dahil edersiniz.

Sürekli hastalanıyorsanız ya da ömür boyu sürecek bir hastalık tedavi sürecindeyseniz; bu hastalıktan dolayı da size bunu yapan herhangi biri yok. Herhangi biri yüzünden grip, şeker hastası, tansiyon hastası, kanser vb olmazsınız. Siz kendi düşüncenizle ve beslenme biçiminizle bu hastalığı hayatınızda ortaya çıkarırsınız. Eğer ailenizin bilinçaltınıza “senin bağışıklık sistemin zayıf hemen hasta olursun.” inancını alırsanız. En ufak bir meltem de bile hasta olursunuz. “Benim ailemde genetik olarak … hastalığı var.” diye sürekli söylem ya da düşünce ile bunu beslerseniz aile bireylerinin kiminde bu rahatsızlık olmasa da sizde ortaya çıkar. Sürekli olarak olumsuz düşünceler üretirseniz bunları seslendirirseniz ya da olumsuz duyguları kişiliğim bu diyerek sahiplenirseniz; vücudunuza sürekli düşük frekans yüklersiniz. Bunun sonucu olarak da çeşitli organların bu düşük frekansa maruz kalmalarına neden olur ve bu organların rahatsızlanmasına neden olursunuz. Sağlıklı olmak istiyorsanız; olumlu düşünün, olumlu hissedin, olumlu konuşun ve olumlu davranın. Kendinize bir iyilik yapın.

Para ile ilgili yaşadığınız sorunlar da yine sizin düşünce ve davranışlarınız sonucu ortaya çıkar. Var oluştaki her şey bir enerjiden oluşur. Bu nedenle paranın da bir enerjisi vardır. Parayı hor görürseniz para sizden uzaklaşacaktır. Ona karşı değersiz söylemlerde bulunursanız para da sizin onu küçümsemeniz karşılığında kaçıp sizi belki de cezalandıracaktır. “Alt tarafı 5 kuruş ne önemi var ki bu paranın” bile deseniz. Zamanı geldiğinde 5 kuruşunuz eksik olduğu için almak istediğiniz bir şeyi alamayacaksınız. Paraya karşı cimri olup onu elinizde sıkı sıkıya tuttuğunuzda da para ile ilgili sorun yaşarsınız. Kendi içsel ilişkiniz para ile olan ilişkinize de yansır. Kendinizle ne kadar sağlıklı ilişkide olursanız para ile ilişkiniz de o oranda düzelir. Para eril enerjidir. Bu nedenle babanızla olan ilişkiniz para akışınızı etkiler.

Yaşanılan şiddet durumlarında da yine kişinin düşünceleri bunu yaratır. Siz kendinizi içsel olarak ne kadar değerli görürseniz hayatınızdaki insanlarda size o oranda değer verir. Siz kendi değerinizi fark edip o değeri kendinize verdiğinizde, yaşamınızda olan insanlar ya değişecek ya da sizin hayatınızdan çıkacaktır. Kendine değer vermek gidip pahalı mağazalardan alış veriş yapmak değil. Kendine değer vermek içsel olarak kendini yargılamamak, yaşamının merkezinde olmak, kendi için bir şeyler yapmak; o gün yemek yaparken “ben bu yemeği çok seviyorum. Bu yemeği kendim için yapıyorum.” diyerek yapmak. Bu bana özel bir zaman dilimi diyerek gün içinde 10 dakika kendine zaman ayırmak. Bunun gibi küçük hediyeleri kendinize verebilirsiniz. Kendi kendinize ”Ben değerliyim, kendimi seviyorum.” Cümlelerini de sık sık tekrarlayın. Aile bireylerinden herhangi birine ben değerliyim demeyin. Kendinize değerli olduğunuzu söyleyin ve bunu kendinize hissettirin. Siz kendinize gerçek anlamda değer verirseniz değer çemberi kendiliğinden genişleyecek ve etrafınızda olan insanlar da size daha fazla değer verecektir.

Sorumluluklarımızı fark etmek ve bunları dengelemek için aşağıda bulunan çalışmayı dilediğiniz zaman dilediğiniz sıklıkta tekrarlayabilirsiniz.

Sorumluluklarımızı dengesizleşti. Bunu iki şekilde gerçekleştirdik.

Birincisi: Farkında olarak ya da olmayarak etrafımızdaki insanlara, canlılara veya dünyaya kendi sorumluluklarımızı attık.

İkincisi: Yine farkında olarak ya da olmayarak etrafımızdaki insanların, canlıların ve dünyanın sorumluluğunu sırtlandık.

Her ikisi de bizi ve karşı tarafı kilitledi. Hem kendimize hem de karşı tarafa hediye verip her şeyi ve herkesi eşit bir görelim.

Kendi sorumluluğumu alıyorum. Sevgili …. (sizin sorumluluğunu taşıdığını düşündüğünüz kişi, hayvan, bitki veya dünya) farkında olarak ya da olmayarak sana verdiğim yükü senden geri alıyorum bu yükü sevgiye teslim ediyorum. Bu zamana kadar benim yükümü aldığın için teşekkür ederim, artık kendi sorumluluğumu alıyorum. Bu yükü sana verdiğim için lütfen beni affet. Şimdi her ikimizde de açılan boşluk sevgi ile doluyor.

 

Senin sorumluluğunu sana teslim ediyorum. Sevgili …. (sizin sorumluluğunu aldığınızı düşündüğünüz kişi, hayvan, bitki veya dünya) farkında olarak ya da olmayarak senden aldığımı yükü sana teslim ediyorum. Bu zamana kadar seni güçsüz gördüğüm yükünü senden alıp gelişimine engel olduğum için lütfen beni affet. Sorumluluğunu sana teslim ediyorum. Dilersen bu yükü şimdi sevgiye teslim edebiliriz. Şimdi her ikimizde de açılan boşluk sevgi ile doluyor.

Spiritüel Danışman Yasemin Derya Metin

danışmanlık almak için tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.