Transandantal Meditasyon nasıl yapılır?

0 7.262

Kişinin sıradan düşünme boyutunu aşarak huzurlu, sakin ve uyanık bir bilinç düzeyine gelmesini sağlayan Transandantal Meditasyonun nasıl yapıldığı son zamanlarda herkes tarafından merak edilmektedir. Özellikle başka bir kişinin telkinine ihtiyaç duyulmayan bu yöntem birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Rahatça oturabileceğiniz her ortamda yapılabilen, kişiyi dinginleştirir. Yoğun düşünce sirkülasyonundan kişiyi çıkararak sakin bir düzeye alan Transandantal Meditasyon TM’nin yapılması için gerekli şartlar çok basittir.

Meditasyon yaparken, TM uygulayan kişi gözleri kapalı ve sessizce bir mantrayı tekrarlayarak rahat bir pozisyonda oturur. Mantra olarak istediğiniz bir sesi, bir kelimeyi tekrarlayabilirsiniz. Herhangi bir felsefeyi ya da inanca inanmayı gerektirmeyen bu meditasyonda sizi rahatlatan herhangi bir zikir türünü seçebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Ancak sizi o dalgalı denizden, denizin derinliklerindeki sessiz dünyaya taşıyacak bir dalgıç gerekli ve onu da siz belirlersiniz.

Rahat bir ortamda gözleriniz kapalıyken tekrarladığınız kelime veya ses ile sıradan düşünme sürecini yavaş yavaş “aşarsınız”. Artık saf bilinç durumuna geçersiniz.

Böylece mükemmel durgunluk, dinlenme, istikrar, düzen sınırlarına girersiniz. Zihinsel karmaşadan çıkarsınız.  Zihninizin huzur alanına girdiğinizde ruhunuzdaki ve bedeninizdeki değişime zamanla tanıklık edeceksiniz. Zamanla nasıl bir “aşma” yolunu tercih edeceğinize kendiniz karar vereceksiniz ve meditasyonlarınızın sınırlarınızı siz belirleyeceksiniz.

İnsanın ruhi ve bedeni sağlığına en çok zarar veren etkenin stres olduğu günümüzde Transandantal Meditasyon ile sağladığınız rahatlama ve huzura kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Böylece kronik ağrılarınızı azaltırsınız ve  anksiyete, yüksek tansiyon , kolesterol gibi rahatsızlıklarınızla baş edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.