Transandantal Meditasyon nedir?

0 3.150

Transandantal Meditasyon Vedik geleneğinden beslenen Maharishi Mahesh Yogi tarafından geliştirilen bir meditasyon tekniğidir. Transandantal Meditasyon (TM) yaşamın gidişatına zarar veren düşüncelerinden arınmak isteyenler için geliştirilen bir meditasyon türüdür.  Kişiyi rahatlatır ve farkındalık seviyesini arttırır.

Transandantal Meditasyon diğer meditasyon tekniklerinden farklı olarak kişiyi yardımcı araçlara bağlamadığından daha kolay uygulanabilir. Bu da TM’ye olan ilgiyi arttırmıştır. Bir araştırmaya göre yaklaşık 4 milyon insan Transandantal Meditasyon yapmaktadır.

Transandantal Meditasyon yapılırken kişinin rahat bir pozisyonda oturması gerekir. 

Bir sandalye, koltuk, minder olabilir. Bunun yanında otobüste, iş yerinde ve herhangi bir kalabalık içerisindeyken de derin düşünme yapabilirsiniz. Önemli olan kendinizi rahat hissetmeniz.

Transandantal Meditasyon yaparken gözler kapanır ancak isterseniz hafif aralık da bırakabilirsiniz. Önemli olan konsantre olmanızdır. Transandantal Meditasyon ’un vadettiği en önemli özellik, başkası tarafından telkin yapılmasına ihtiyaç duyurmamasıdır.

Kişinin kendi başına kalmasıyla günde iki kere 15- 20 dakikalık seanslarla düşünceyi “aşkın” bir sürece girmesi ve zihnini rahatlatma çalışması yapması TM’nin genel bir tanımı olarak verilebilir. Düşünceyi “aşmak” ile kastedilen sıradan düşünce süreçlerinin bir üstüne çıkıp dinginliğe ulaşmaktır. Kişinin bu durgunluğa ulaşmaya çaba göstermesi dahi kişiye bir dinginlik kazandıracaktır. Zamanla düşüncelere hükmetmeye başlayan kişi meditasyonla günlük stres, sıkıntı, hastalık gibi kişiyi yoran ve zorlayan yüklerden arınacaktır.

Transandantal Meditasyon nasıl yapılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.