Çay Meditasyonu

0 1.574
Merhabalar, Sevgili Canlar,

Çay meditasyonu: bir bardak çayı alıp, koklayıp zihninizi tekrar bedeninize geri getirmekten oluşur. Bunu yaparak gerçekten şu anda var olduğunuzu hisseder, hem geçmişin ağırlıklarından hem de gelecek endişelerinden kurtulursunuz. Artık geçmişte değil, gelecekte de değil tam olmanız gereken şu anda ve çayınız ile baş başa olursunuz.

Günün herhangi bir saatinde bir bardak çay ile nasıl meditasyon yapabilirsiniz?

Sessizce bir yere oturun ve kafanızı boşaltın. Çay bardağınızı seçin ve zihninizde masaya yerleştirin, çay doldurulmaya hazır olacak şekilde koyun.

Demleyeceğiniz çaya karar verin, rengine, kokusuna karar verin. Sizi en rahatlatacak çayı seçin, canınız ne görmek istiyorsa. Daha sonra suyu kaynatın. Şimdi su kaynarken oturun ve kısa kısa nefes alıp verin, sadece nefes almanızı gözlemleyin, hissedin, sonra nefesinizi verin, yükselip alçaldığınızı hissedin. Sadece her gün çay yaparken bu egzersizleri yapmak bile sizi sakinleştirip yenilenmenize yardımcı olacaktır.

Zihninizle ve bütün dikkatinizle çayı bardağa ya da demliğe koyun  ve üzerine kaynamış suyu yavaşça boşaltın. 3-4 dakika boyunca demlenmesine izin verin. Çay demlendikten sonra bir yudum alın ve tüm zihninizle Vietnamlı Zen Masterı Thich Nhat Hanh‘ın egzersizlerini yapın.

“Çayınızı yavaşça ve saygıyla için, sanki dünyanın ekseninde dönermişcesine. ”

“Yavaşça, eşit miktarlarda hiç geleceğe gitmiyormuş gibi, zaman durmuşcasına…”

Sadece o anı yaşayın.

Hayatta tek bir andan ibaretmişçesine.

Çayın olduğu o anda var olmak için tamamen ayık olmalısınız.

Sadece içinde bulunduğunuz anın farkında olun ve ellerinizde sıcak çayın varlığını hissedin.

Sadece şu anda ve orada, çayın aromasını tadın ve inceliğinin farkına varın.

Eğer geçmiş hakkında düşünür ya da gelecek hakkında endişelenirseniz çayın rahatlatma deneyimini kaçırırsınız. Ve çay bardağına baktığınızda çayın bittiğini görürsünüz.

Hayat da aynı bu şekilde. Eğer tam olarak o anı yaşamazsanız zaman geçip gider ve siz de aromayı kaçırdığınız gibi hayatın güzelliklerini ve tatlarını da kaçırırsınız.

Buna izin vermeyin.

Gelecek daha henüz gelmedi.  Tabii ki plan yapın ama zamanı gelecek konusunda endişelenerek geçirmeyin.

Endişelenmek gereksiz.

Tam bu anda olun. Tam bu anda. Çayın sıcaklığı ve rahatlatıcı aromasında…

ÇayÇek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik Korunuyor!