Dört Anlaşma – Toltek Bilgeliği

1 8.210

Meksika Kızılderelileri tarafından uygulanan canlı bir öğretidir. Bir Toltek kendini evren ve doğanın bir parçası görerek uyumlu yaşar. Don Miguel Ruiz’in “Dört Anlaşma” kitabından kısaca anlaşmaları paylaşıyoruz.

1nci Anlaşma;

Kullandığın Sözcükleri Özenle Seç 

İnsan dışındaki hiç bir canlı dili bu kadar etkin bir biçimde kullanamamaktadır. Bu insanlığa verilen çok özel bir armağandır. Bu nedenle sözcükler bir büyü gibidir. Ağzımızdan çıkan her kelimenin bir titreşimi olduğu gibi her zaman da bir sonucu vardır. Negatif yaptığımız her tür eylem, örnek dedikodu, kara büyü gibidir. Olumlu ve pozitif içeren her cümle de beyaz büyü gibidir.

İnsanlarla yaptığımız diyaloglar da eğer ki inanç sistemleri devreye girerse yönlendirmelerimiz gerçekliğe dönüşücektir. Eğer ki birine güzelsin veya çirkinsin dersek ve o kişi bunu içselleştirirse anlaşma yapmış olur. O sözün gerçekliğini hayatına sokarak anlamını yaşamaya başlar.

Günah kendi doğana karşı yaptığın herşeydir. Varlığın neyse o olman gerekir. Herhangi bir kalıp ya da zorla olman gereken birşey yoktur. Eğer ki kabul edemediğin şeyler varsa bu özünü inkar ve günah işlemektir.

2nci Anlaşma;

Hiçbir Şeyi Kişisel Algılama

Söylenilen her kelimede kişi, kendi içinden gelen yansımaları da açığa çıkarmaktadır. İçerisindeki negatifliği zehir aracılığıyla kişilere zerk etme yöntemidir. O yüzden hiçbir şeyi kişisel algılamamak gerekmektedir.

Birisi sizin hakkınızda yüzünüze karşı ya da arkanızdan kötü şeyler söylerse ve sizde kişisel olarak algılarsanız o zehiri bütün benliğinize kabul etmiş olursunuz. İnsanların ne düşündüğünü bırakıp tamamen ne olduğunu bil. Kabul görmek veya onaylanmak gibi bir duruma ihtiyacımız yoktur.

İnsanlar ne yaparsa yapsın, ne söylerse söylesin, ne düşünürse düşünsün “kişisel algılamayın” Çünkü kişisel ağıladığınız herşey için kendinizi açı çekmeye  mahrum bırakırsınız. Kişisel algılamadan özgürleştiğiniz zaman kızgınlığınız, kıskançlığınız ve fesat duygularınız artık sizden uzaklaşmaya başlarlar.

3ncü Anlaşma;

Varsayımda Bulunma

Hayatta bir çok konuda varsayımlarda bulunuruz. İlişkilerimizde varsayımlarda bulunmak problemlere davetiye çıkarmaktır. Açık ve net olmadan bize yapılan davranışları, bakışları ve tutumları kendimize göre yorumlayıp aslında olmayan anlamlar yükleyip kendimize yalandan bir dünya yaratırız.

Aslında bir çok iletişim sorunu bizim varsayımlarımız yüzünden ortaya çıkmaktadır. Gerçek olmayan anlamlar yükleyerek karşı taraftan beklentiler oluştururuz. Açık olmadığımızdan beklentilerimizin karşılanmasını ve istediğimiz gibi davranılmasını bekleriz. Bu noktada NET olmalıyız. Ne istiyorsak söylemeli ve varsayımda bulunmadan işin gerçeğiyle öğrenmeliyiz.

Mevlana Ünlü Sözün de: Gelgelne olursan ol yine gel, ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel. Yani kişiyi olduğu gibi kabul et ve sev mottosuyla hareket etmek yaşamımızda bir çok çözülmeye neden olacaktır.

4ncü Anlaşma;

Daima Yapabildiğinin En İyisini Yap

Herşey canlıdır ve değişim halidedir. O yüzden yaşamda sürekli bir devinim ve değişim vardır. Karşınıza ne çıkarsa çıksın kalitesi ne olursa olsun yargılarınızı bırakarak en iyisini yapın. Birşeyi yetiştirmeyi çalışmayın. Hastaysanız ve yapabildiğiniz maksimum neyse elinizden geldiği kadar yapın ve gerisini düşünmeyin.

Tekamül için ne kadar meditasyon yapmam gerekiyor diye guruya sormuşlar 4 saat yeter mi günde? O da demişki 10 sene sonra tekamüle varırsın. Peki 8 saat yapsam. O zaman 20 seneye tekamüle varırsın. Burda sistem göstermektedir ki mutlu olmak ve sevmek için buradasın. Hayatın tadını çıkar ve sadece yapabildiğinin en iyisini yap. Asıl öğrenmen gerekenler hayatın kendi tiyatrosunda gizli. Yaşamı dolu dolu yaşa.

İş yaşamında sadece maaş günü için yaşarsak tüm işte olduğumuz vakit boyunca mutsuz olur ve sadece kendimizi cezalandırırız. Yaşam sizden ne alıyorsa bırakın gitsin. Yükleri yanınıza almayın. Sürekli inanmak için kanıt aramayın. sadece olun, risk alın ve hayattan zevk alın.

Sonsuz Sevgilerimizle…

  1. kamatore4674 diyor

    Basit gibi gözükse de; egonun, hırsın ve tahammülsüzlüklerin uçlarda olduğu günümüzde 4 anlaşmaya uygun davranmak kolay gözükmüyor. Kaleminize sağlık…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.