Nefesi Diyafram’dan Alıp Verme

0 3.641

İnsanlar hem göğüsten hem de diyaframdan nefes alıp verirler. Ancak çoğumuz için diyafram nefesi sanki hiç yok gibidir. Tabiatımız gereği diyaframdan nefes almamız gerekirken çoğumuz zamanla bu nefes alıp verme biçimini unuturuz. Bu yüzden diyafram nefesi alıp vermeyi hatırlamamız gerekir. Diyaframdan nefes alış verişi neden önemlidir, faydaları nedir ve diyafram egzersizi için nasıl egzersiz yapmalıyız sorularını sizler için cevaplıyoruz.

Diyafram Nefesinin Yararı

Gelişi güzel alınan nefes yetersizdir. Var oluşumunuzun bilincinde olmadığımız manasına gelir. Doğdumuzda aldığımız mükemmel nefes yaşamız büyüdükçe farkındalığımız olmadığından bozulmaya başlamaktadır.

Kesik, sık ve düzensiz nefes alışverişleri sempatik sinir sistemimizi baskılamaktadır. Bu durum kutupsal düşünce ve ayrılık bilinci yoğunlaşması sanal olan her şeyin gerçek gibi algılanmasına neden olabilir. Duygusal ya da maddesel bağımlılık alanını arttırabilir. Böylelikle hayatımızda olumsuzu deneyimlemeyi seçmiş oluruz. O zamanda her şeyi farklı ve yanlış algılamamız yeri, zamanı mekanı birbirine girmesi gibi bizi zor ve acı yola iter.

Düzensiz Nefes Alınca Ne Olur?

Düzensiz nefes almak değersizliği kabul etmenin yollarından biridir. Bütünden koparak kişileri bireyselleştirir. Acı ya da haz almaya endekslenebilir. Nefes düzensizliğindeki hormonal salgılar korku ve endişe duyulmasına yol açabilir. Gelecek kaygısı, ölüm, kaybetme kaygısı gibi durumlara sürüklenilebilir. Yaşamla bağlantı problemi yaşanabileceğinden evrensellikten uzaklaşılabilir. Dualistik etkiler yaşatabilir.

Yüksek bir nefes performansına ulaşıldığında bütünle bağlantıya geçebilirsin. Yaşamsal zorluk ve acı algısı git gide uzaklaşır. Acı çeken insanlar acılarını başkalarına aktarma eğilimdedir. Kişisel ego toplumun egosunu doğurur. Nefes ve düşünce kontrolü tüm bu olumsuzlukları kaldırabilir. Acılardan özgürleşerek kendi yolunu bulmaya geçilir.

Toplumsal stres fikir ayrılıkları oluşturur ve herkes kendi egosunu öne sürme gayesindedir. Nefes teknikleri kullanılarak eksiklik duyguları giderilerek bütünleşmeyi kucaklamanın reçetesidir. Diyaframdan alınan nefes net düşünmeye ve aynı zamanda ego kontrolü ile kişinin zarar verme duygusunu ortadan kaldırır.

Zararsızlık insanda daha bilinçli beslenmeye ve hatta vejetaryan beslenmeye kendiliğinden  yöneltir. Aykırı ve protest yapıdan daha uyumlu bir duruma geçmeyi. Hatta medyumsal algılamalar artar.

Zararsızlık aynı zamanda doğruluk bilinçliliğini arttırır.

Diyafram Nefes Egzersizi

  • Ağzınız kapalı bir şekilde diliniz hafifçe damağınıza deyecek şekilde öndeki dişlerinize yakın tutun
  • Burununuzdan yavaşça nefes alıp vermeye başlayın
  • Nefes alırken karın dışarı doğru genişler verirken içeri doğru çekilir. Diyaframın çalıştığını bu hareketleri izleyerek anlayabilirsiniz
  • Sakin kalarak kendinizi dinlemeyi karın bölgenizdeki şişme ve inmeye odaklanın. Fazla nefes ile göğüs bölgesi de şişebilmektedir.
  • Yavaşça nefesinizi verirken içinizde hiç hava kalmaması ve tüm havanın dışarıya çıkarmanız gerektiğini göz önünde bulundurun. nefes alıp vermede süre önemlidir. o nedenden nefesi çok iyi şekilde verdiğinize emin olun

Aç karnına gündüz ya da akşam 10 dk boyunca bu egzersiz uygulanabilir. Böylelikle yukarıdaki bahsettiğimiz negatif durumları yaşamamış olursunuz. Egzersize alıştıkça nefes alış veriş sürelerini uzatabilirsiniz.

Doğru Nefes Alıyor Muyum?

Nefes alırken rahat bir pozisyonda olup kendinizi dinleyip özellikle

Elinizi karnınıza koyun ve inip kalkışına odaklanın

Sadece göğsünüz kalkıp iniyorsa diyafram kası aktif değildir. Diyaframı aktif etmek için karın ilk şişmelidir.

Nefes Alın: önce karın sonra göğüs şişer

Nefes Verince: Önce göğüs sonra karın çekilir. (Bütünümüze şifa olması dileklerimizle)

Sevgide ve Işıkta Kalın

Sonsuz Teşekkürlerimizle

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.