Nefes Alıp Vermenin Önemi

0 9.731

Nefes Alıp-Vermek Hayati Önem Taşımaktadır.

“İşte tam şu anda bu yazıyı okurken burundan yavaşça güzel derin bir nefes alın ve sonra da ağızdan verin”

Yavaş yavaş nefes alırken 4’e kadar içinizden sayın, 8 saniye tutun ve aynı şekilde 8 saniye yavaşça bırakın sözünü bir çok yerde okumuş ya da görmüş olabilirsiniz. Evet Canlar, asıl mühim olan nefes alıp-vermeye başlamaktır. Eğer ki özel teknikler denemiyorsanız sayılara fazla takılmamak gerekir. Sadece dengeli bir şekilde nefes alıp vermek önemlidir. Şayet yeteri kadar nefes alıp vermezsek beynimize yeteri kadar oksijen ulaşmaz ve dolayısıyla yaşamımızda bedenimizde negatif olarak etkilenir. Sizlerle çok ilginç bir araştırmanın verilerini paylaşmak istiyoruz.

  • Yavaş alıp hızlı veriyorsanız “Verici Bir İnsan”,
  • Hızlı alıp yavaş veriyorsanız  “Aceleci Bir İnsan”

Olduğunuzu biliyor muydunuz? Bazılarımız “aaa” hakikaten de öyle olabilir ya da hiç dikkat etmemişim diyor olabilirsiniz. Kendinizi arada dinleyerek ya da çevredeki insanları gözlemleyerek bu tezin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde hem kendimizi hem de çevremizdeki insanları analiz etme şansımız olabilir. Bunu da hayatınızda sizleri öne geçiren bir adım olarak kullanabilirsiniz. “Mesela patronunuzun nefesine dikkat ettiğinizde hızlı alıp yavaş verdiğini görürseniz aceleci olduğunu anlar istediği işleri daha hızlı bir şekilde önüne götürebilirsiniz”  Başarıya açılan yollar farklı yöntemlerden geçebilir.

Eğer nefesinizi sadece ağızdan alıyorsanız ya da iş yaparken bir şeyleri düşünürken nefesinizi tutuyorsanız enerjinizin düştüğünü görür ve kendinizi yorgun hissedersiniz. Enerjim düştü deriz dikkat edin! Nefesinizi tuttuğunuzda enerjinizi tüketip, kendinize olan öz güveninizin aşağılara çekilmesine sebep olursunuz. Enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz anda hemen yavaşça burundan nefes alıp aynı şekilde ağızdan verdiğinizde kendinizi çok iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. (Tabi bu arada birde olumlu düşüncelerde olursanız çok daha güzel olur.) Bunu bir kaç kez tekrar ettiğinizde ise vücudunuzun dengelenmiş ve enerjinizin yükselmiş olduğunu hissedersiniz. Öz güveninizi tekrar kazanırsınız. Nefes alıp-vermeyi en azından aklınıza her geldiğinde yaparsanız yaşam kalitenizin yükseldiğini görürsünüz. Biliyorsunuz (Meleklerimiz bize oksijen molekülleri ile ulaşırlar.)

Özgüvenle sağlamak ve Dengede olabilmek için ne yapmalı ?

Egzersizleri yaparken kendinizi size iyi hissettirecek enerjinizi yükseltecek mantra kelimeleri seçebilirsiniz. Örneğin; ben çok güçlü ve yetenekliyim, kendimi bugün harika hissediyorum, sevgi ve neşe doluyum, ben çok değerliyim, dengedeyim, huzur, şükür frekansındayım. Ben sakinim. Yüce Allah’ımın koruması altındayım gibi veya kendinizin bulduğu kelimeler olabilir. Bunları hissederek söyle. Enerjini hangi sözlerin yükselttiğini yani anahtar kelimeyi kendiniz bulabilirsiniz. Sonra size iyi gelen  sözleri sık sık tekrar edip hayal ederseniz kendinizi çok daha iyi hissedip enerjinizin yükseldiğini görebilirsiniz.

Sevgide ve Işıkta Kalın.

Sonsuz Teşekkürlerimizle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.