Nefes Nasıl Alınır ?

0 5.585

En Doğru Şekilde Nefes Nasıl Alınır?

…Nefes alıp vermenin çok önemli olduğunu bildiğimiz halde bir çoğumuz zaman içerisinde hayatın akışına kendimizi kaptırıp ağzımızı kapatıp nefes almayı unuturuz…

Böyle bir durumda kaldığınızda ilk olarak içinizdeki nefesi rahat bir şekilde tamamını dışarı verin. Sonra elinizde çok sevdiğiniz bir çiçek varmış o güzel kokusunu çekerek içinizde hissedin. Çok az bekleyin ve ağzınızdan bırakın. Nefes aldığınızda göğüs ya da karın bölgenizde bir şişme meydana gelir. Eğer ki sadece göğüs bölgemizi şişiriyorsak bu bize ilerde bedenimizde herhangi bir rahatsızlık yaşayacağımız sinyalini veriyor olabilir. Onun için diyaframın yani karın bölgesini şişmesini sağlamalıyız.

Nefes Alırken Diyafram Nasıl Kullanılır?

Küçük bir egzersizle bunu nasıl yapabileceğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tamamen rahat olabileceğiniz bir bir yerde sırtüstü uzanın. Bir elinizi göğsünüze, diğer elinizi de karın kısmınıza koyun. Dikkatinizi tamamen nefes alıp vermenize odaklayın. Hangi elinizin inip kalktığına dikkat edin. Eğer ki karın kısmındaki bir yükselme meydana geliyor ise diyaframdan alıyorsunuz ve doğru yapıyorsunuz anlamına gelir.

Emin olun sadece nefes alıp verme işine kendinizi odaklarsanız ve hissederek bu işlemi yaparsanız kısa sürede doğru yapmayı başarırsınız. Kızılderililerin bu konu hakkında bir söylemleri vardır. “Diyafram kası cennet ve dünya arasında sınırdır.” Bu nedenden nefes alıp vermeyi doğru şekilde yapmak sizi hem sağlıksal hem de ruhsal anlamda çok olumlu etkileyecektir. Yaptığımız bu egzersizler hayatımızı olumlu bir şekilde etkileyerek her tür işimize de yansıyacaktır. Zamanla yaptığımız bu tür aktiveteler bize pozitif dönüşler sağlayacaktır.

Bu işlemi aklınıza geldikçe muhakkak yapınız. Hatta unutmamak için bir kağıda not yazıp sürekli görebileceğiniz bir yere asabilir ya da telefonunuza bir hatırlatma koyabilirsiniz. Belirli bir süre sonra alışkanlık haline gelecek ve çok rahat ediyor olacaksınız. Yaptıkça vücudunuzdaki toksinlerden, kaygı ile stresten arındığınızı ve rahatladığınızı göreceksiniz. Size verdiği bu huzurun tadını çıkarmaya artık başlayabilirsiniz.

Ayrıca vücuda alınan oksijenin %25 ini beyin kullanır. Nefes alıp vermeyi bilinçli yaptığımızda beynimize daha fazla oksijen sağlamış oluruz. Dolayısıyla hem beynimiz hem de diğer organlarımız daha aktif olarak çalışır. Bu şekilde bir çok hastalığı kendimizden uzak tutabiliriz.

Sevgide ve Işıkta Kalın.

Sonsuz Teşekkürlerimizle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.