İçsel Bilgelik

0 1.365

İçsel Bilgelik

Özümüzde sonsuz bilgi kaynağı mevcut. Ancak yaşamdaki her alanda olduğu gibi bilgiyi de ortaya çıkarmak için önce dıştan bilgi almamız gerekiyor. Dıştan aldığımız referans bilgiler bizim içsel bilgimizi tanımlayabilmemiz için gerekli veriler.

Her birimizin içsel bilgeliğini ortaya çıkarmasının zamanı değişken. Hatta bazılarımız yaşam boyunca ortaya çıkaramayabiliriz. Sürekli öğrenme arzusunda olmak önemli olmasına rağmen kendi var oluşumuza güvenmemiz gerekmekte. Hiçbir bilgiye ulaşmadan ben her şeyi biliyorum demek cehalet tanımı içine giriyor. Zaten bir bilge her şeyi bildiğini iddia edemez. Ulaştığı bilgilerle evrende yeni yeni bilgilerin kapılarını açtığını fark eder.

İçsel bilgeliğinizin ortaya çıkmasını istiyorsanız kendinize güvenin ve edindiğiniz bilgileri paylaşın. Paylaşılan bilgi kendi kendine büyümeye başlıyor. Bilgi bizim evrensel var oluşumuza yönlendiren araçlardan biridir. Kendi var oluş yolumuzu bulurken başkalarını da bu yoldan haberdar etmemiz halinde bizim yaşamımıza daha çok şey dahil olacaktır.

İçsel bilgeliğimizin açığa çıkabilmesi için önemli noktalardan biri de bizi yaşam içinde eğiten öğretmenlerin tutumudur. İyi bir öğretmen, öğrencisinin hızla kendisinden özgürleşip bilgi okyanusunda yüzmesine izin veren kişidir. Yaşam içinde öğretmeniniz sizi sürekli yetersiz görüyor, kendi ayaklarınız üzerinde durmanıza izin vermiyorsa burada eğiticiye yeniden tarafsız bir gözle bakmak gerekir. Kalben bağlı olduğunuz kişiyi net görmeniz ne kadar zor olsa da bu özgürleşmeye niyet etmelisiniz.

Bir bilim insanıysanız elbette kendi yolunuzda gelişmek için eğitiminize devam etmelisiniz. Bu eğitim yanında içsel bilgeliğiniz ortaya çıkarsa sizleri çok daha hızlı yeni araştırma ve buluşlara ulaştıracaktır. Bizler sonsuz evrenin parçalarıyız. Varoluştaki yerimizi fark edelim.

Her birimiz kendi yaşam yolumuz için gerekli olan bilgilere ve bu bilgileri uygulayacak bilgeliğe sahibiz.

Yasemin Derya Metin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.