Kurban Bilinci Nasıl Yol Aldırır

Kurban Bilinci Nasıl Yol Aldırır

0 2.764

Bizler bu dünyaya ruhun planını uygulamak için geldik. Bu plan dahilinde yaşadığımız her şey tamamen bizim sorumluluğumuzdadır.

Biz affetmeyi öğreneceksek hayatımızda bize haksızlık yapan insanlarla, güvenmeyi öğreneceksek güvensizlik deneyimi yaşatacak insanlarla, şefkati öğreneceksek şiddet eyleminde olan insanlarla bir arada oluruz. Bu plan anlaşılmadığı zaman genelde insanlar yaşamındaki deneyimlerinin yani öğretilerinin sorumluluğunu almaz ve bu eylemi yapan insanları suçlar. Bu sorumluluk almadığı için kurban bilincinde yaşamaya başlamıştır.

Kurban bilincinde olan insan yaşadığı her olumsuz durumu biri yüzünden yaşadığına inanır ve bu inancını dile getirir. Yeni evli bir bayan belki de özgürlüğü ve saygıyı deneyimlediği için baskın karakterde bir kayınvalide hayatına çekecektir. Ancak ruhunun planını bilmediği ve güçlü olmadığı durumlarda kayınvalidesi yüzünden mutsuz olduğuna inanır. Sürekli şikayet halinde olur. Sohbetleri genelde dert yanma şeklindedir. Kimi görse ona anlatır. Anlatır, ancak rahatlayamaz. İçinde sürekli artan bir huzursuzluk vardır. Anlattıkça farkında olmadan kelimelerin düşük titreşimli enerjilerini hem bedenine hem de yaşam alanına farkında olmadan ilmek ilmek işler. İşledikçe daha mutsuz olur. Kayınvalide yaşamından belirli bir süre uzaklaştığında bu defa bu rolü üstlenecek bir başkası o insanın hayatına girer. Komşu, iş arkadaşı, kendi çocuğu yeni rolü üstlenebilir.

Ruh bize işkence çektirmek için mi bu planı seçmiştir? Elbette hayır. Ruh sadece deneyimleyerek öğrenmek için seçmiştir. Kişi ne zaman bu yaşadıklarımın hepsinin sorumlusu benim artık bu döngü değiştirmeyi seçiyorum derse o zaman bu döngü yavaş yavaş kırılmaya başlayacaktır. Nedenler anlaşılacaktır. Çözüm yolu açılacaktır.

Bu döngüden çıkmak için kendi kendinize kullanabileceğiniz ho’oponopono diye Hawai yerlilerinin kullandığı yöntem mevcut. Bu çalışma ile sorumluluğunuzu alıyorsunuz, zihninize olumlu düşünce egzersizi yaptırıyorsunuz ve yaşamınızı güzelleştiriyorsunuz hem de bunu kendi kendinize ve ekstra bir zaman yaratmadan yapıyorsunuz. Bundan daha iyi ne olabilir ki?

Bu yöntem ile ilgili birkaç basit kullanabileceğiniz cümle örneği olsun. Gün içinde ya da yaşamınızda uzun süredir var olan ve sizi bunaltan bir durum var, bunun için bu yöntemle ne yapabiliriz. Bu yaşadıklarımın %100 sorumlusu benim. Bugün gördüğüm, duyduğum, bildiğim beni mutsuz hissettiren bu duruma neden olan tüm hatalı verilerim anılarım üzgünüm, özür dilerim. Bu zamana kadar sizi fark edip arındırmadığım için lütfen beni affedin. Bana arınma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim, sizi seviyorum. Bu cümleden sonra gün içinde zihniniz boş kaldığı anlarda özür dilerim, lütfen beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum cümlelerini tekrarlayabildiğiniz kadar tekrarlayın. Bu yaşam alanınızı temizlemeye başlayacak cümleler. Yukarıda yazdığım cümleyi hatırlamadığınız zamanlarda da özür dilerim, lütfen beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum cümlelerini tekrarladığınızda da aynı temizlik başlayacaktır.

Kendimizi artık özgürleştirelim. Olumsuz inançlarla olan prangaların zincirlerini kıralım nasıl mı? Yukarıda yazdıklarımı uygulamaya başlayarak ya da size uygun yöntemle çalışarak.

Yasemin Derya Metin

Sevgi ve ışık paylaştıkça çoğalır. Lütfen sevdiklerinizle yazılarımızı paylaşın. Sevgide ve Işıkta Kalın…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.