Melekler ve Melek İsimleri Nereden Geliyor ?

0 12.931

Melekler ve Melek İsimleri

Melek isimleri her ne olursa olsun Allah’ın izniyle tüm insanlara, istedikleri takdirde din, dil, ırk, mezhep gözetmeksizin yardım eden nurani varlıklardır. Evrensel Kitabımız Kuran-ı Kerim’e bakınız. Bakara suresi, 98. ayet’inde: “Kim, Allah’a, meleklerine, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikail’e düşman olursa bilsin ki Allah da inkarcı kafirlerin düşmanıdır.” Meleklerin isimlerine gelince yine Yüce Allah’ın indirmiş olduğu kutsal kitaplardan, mitolojiden, Melekler ansiklopedisi gibi pek çok değişik  kaynaklardan ve duru görüsü  açık olup ruhani varlıklara kanallık yapan kişi veya kişilerin yazdığı kitaplardan yapılan araştırmalara dayanılarak yazılmıştır.

İsimlere inanırsınız inanmazsınız siz kendi iç sesinizi dinleyip, takip edebilirsiniz. Ayrıca farklı inanışlarda olan insanları da Yüce Allah’ın yarattığını bizim dinimiz olan İslamiyetin SEVGİ ve HOŞGÖRÜ dini olduğunu, evrendeki tüm canları Yüce Allah’ın ruhundan üflediğini unutmayalım.(Bkz. Evrensel kitabımız olan Kuran-ı Kerim’de; Al-i İmran Suresi 19-20- 103 ve 114. ayet) Bir de size 1700’li yıllarda yaşamış Yükselmiş Üstadlardan İbrahim Hakkı Erzurumi Hazretlerinin Marifetname adlı eserinde geçen melek isimlerini paylaşayım. RAKYAİL, KEMHAİL, DİNEKA, SEMHAİL, KAKAİL, SAFDAİL, MİHAİL .

Meleklerin Görev Alanları

Elbette Evrensel Kitabımız Kuran-ı Kerim’de meleklerin tek tek isimleri belirtilmemiştir. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi çeşitli kaynaklarda meleklerin bizim gibi isimleri ve farklı görev alanları vardır. (Şu anda yaşamını sürdüren biz insanoğlunun yaptığı farklı işler gibi düşünebilirsiniz.) Bizler Allah’ın meleklerinin var olduğunu biliyor ancak sayılarını bilmiyoruz. Evrensel kitabımız Kuran-ı Kerim’de

Sad suresi 71-72-73 ayetlerinde Meleklere der ki: “Ben çamurdan bir insan yaratacağım. Onu yapıp ruhumdan ona üflediğim zaman ona secdeye kapanın.” Bu ayetle insanların ne kadar değerli olduğunu bildirmiş ve yine Kaf suresi 21. Ayetinde: “Her bir nefis, yanında bir sürücü ve bir şahid ile gelmiştir.” diye belirtmiştir.

Kaf suresi 16. Ayetinde de: “Biz insana şah damarından daha yakınız.” (Yüce Allah burada ben dememiş biz demiştir) demekle de meleklerin koordinatlarının sağ ve solumuzda, ruhumuzun yani özbenliğimizin içinde olduğunu bildirmiş olup, dolayısıyla istisnasız hepimizin Yüce Allah’tan her ne zaman yardım istersek Sevgili Meleklerin tüm istek ve dualarımızı Yüce Yaradana iletiyor olduğunu bize göstermiştir. Ve öyle de oldu. Şükürler olsun.

Sevgide ve Işıkta Kalın.

Sonsuz Teşekkürlerimizle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.