Sevmek ve Sevilmek

0 2.407

Sevmek ve Sevilmek

İnsan olarak farkında olalım ya da olmayalım. Herkesin yaşam içinde en büyük arzularından biri sevilmektir. Hepimiz bu kadar sevilmek isterken neler oluyor da sevgi konusunda sorunlar yaşayan bir topluma dönüşüyoruz?

Genelde aslında kimi en çok sevmemiz gerektiğini bilemediğimiz için ilişkiler konusunda sorun yaşamaya başlıyoruz. Peki, kimi sevmeliyiz? En çok değer vermemiz ve sevmemiz gereken insan yaşamda hep geri plana attığımız; merkez de olması gerekirken nerede olduğu belli olmayan kendi benliğimiz.

Yaşam içinde her şey içten dışa doğru genişlemeye başlar. Sevginin ilk adımı kişinin ben dediği kendi varlığını sevmesi ile sağlıklı hale dönüşmeye başlar. Yaşam her konuda bizim dengede olmamız için yaşamımıza deneyimleri getirir. Kendimizi sevmek egoistçe her şey benim istediğim gibi olsun demek değildir. Kendimizi sevmek, yaratılmış olan her insan ve her canlının bizim kadar değerli olduğunu bilerek önce sevgi ile kendini beslemek sonrasında da herkesle bu duyguyu paylaşmak demektir.

Yaratan bizleri yaratırken tüm hücrelerimize o sevgi enerjisini de koydu. Yaşam oyunundaki her şey gibi biz tüm hücrelerimizin sevgi ile titreştiğini unuttuk. Artık hatırlayalım ve herkese bunu hatırlatalım. Bizler özünde sevgi olan varlıklarız. İçimizdeki sevgiyi çıkaralım ki; sevmeyi ve sevilmeyi bilen bireylerden oluşmuş bir topluma dönüşelim.

Bu yazıyı okuduktan sonra kendinizle sohbet edin ve kendinizi ne kadar sevdiğinizi sorun. Dürüstçe bu cevabın içinizden çıkmasına izin verin. Sonra kendinizi sevmenize engel olan özelliklerinizi sıralayın. Bu özelliklerinizi değiştirmeniz mümkün. İlk yapmanız gereken kendi varlığınızı olduğu gibi kabul etmek olmalı. Yaptığınız ya da yapamadığınız her ne varsa onlara rağmen kendinizi kabul edin. Kabul etmek dönüşümün anahtarıdır. Siz kendinizi sevmezken bir başkasının sizi sevmesini beklemek ne kadar olabilir bir istek olur kendinize tekrar bunu da sorun. Kendinizi sevmenize engel olan her şeyin şifalanmasına niyet edin. Bu niyetle birlikte her sabah uyanıp aynaya baktığınızda “seni seviyorum” deyin. İlk söylediğiniz zamanlarda saçma gelse bile sonrasında bu söylem eğlenceli bir hale dönüşecektir. Kendinizi sevmeye başlayarak ilişkilerinizi sağlıklı hale dönüştürebilirsiniz.

Sevginin içinizde açığa çıkmasına izin verin.

Yasemin Derya Metin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.