İnsan neden âşık olur?

0 2.872

İnsan neden âşık olur sorusu, aşk nedir sorusu kadar eski ve girift bir sorudur. İlk çağlardan beri aşkın anlamı, kökeni, nedeni hep araştırılmış, üzerine aforizmalar söylenmiş, şiirler ve yazılar yazılmıştır. Bundan da öte aşk bir hal olarak insanların hayatlarında yer edinmiş ve bir ömür insanların ana meselesi olmuştur.

İnsan neden âşık olurun cevabını bulmak istiyorsanız öncelikle aşk nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Aşk nedir sorusuna sanırız ki her insan kendi tarifini verir. Aşk’ın kelime anlamı “şiddetli ve aşırı sevgi” demektir. Aşk anlam olarak kişinin ruh halini yüksek oranda değiştiren güçlü bir muhabbet, insanı insana, bir ideale, bir nesneye bağlayan derin bir gönül bağı olarak da tarif edilir.Lunaparka ilk kez giden birinin oyuncaklardan korkmasına rağmen yine de binmesini ne açıklarsa aşkı da o açıklar. Evet, bazen kendi ayaklarımızla oyun parkına gideriz bazense kendimizi bir anda oyuncakların içinde buluruz.

Aşk ile beraber artan dopamine, estrogen, oxytocin ve testosteron hormonları insanda büyük bir kargaşa meydana getirir. Sıradan hayatınız bir anda endişe, korkunun gölgesinde kalır ve kişiyi emniyete alacak analiz etme yetisine ve dikkatine zafiyete uğratır. Aşk ile ilgili bitmeyen soruların en başında sanırım bu soru gelmektedir; insan rızasıyla bu delilik haline nasıl geçebilir? Çoğumuzun zihninde bir “mecnun” sembolü vardır. Kendini aşka bırakmış ve aşkın kendisini istila etmesinin tadına varmış bir divane.

İnsan neden âşık olmak ister?

İnsanın iradesini elinden alan, bir yanıyla yaşanabilir en tatlı duyguları yaşatan bir yanıyla da en acılı ateşlerin içine atan aşk, ne yaptığı belli olmayan bir duyguyken insan neden âşık olmak ister? İnsan aşkı bilmediğinde âşık olmak ister ve o zaman insan neden âşık olur diye sorabilir. Bir kere âşık olmuş biri için artık aşk ne demektir, âşık olmanın belirtileri nedir veya insan neden âşık olur diye sorular yoktur. Çünkü insan artık âşıktır ve aşkın cevabı da yoktur. Bu bir haldir ve o hali yaşarsın.

İnsan kime neden âşık olur bunun bir denklemi yok. Belki de bu denklemin peşinden gitmemek ve aşkla geleni baş tacı etmek ve hayatı yaşamak gerekir. Öyle değil midir ki çağlar boyu aşkın tanımı yapılmış, belki de her yiğit kendi yoğurt yiyişine göre aşka bir anlam yüklemiştir. Bu yüzden insan neden âşık olur sorusuna her âşıktan farklı bir cevap vardır. Eşrefoğlu Rumi’nin dediği gibi,

“Sınır tanımayan, kararsız olan,

Çeşitli haletin adıdır bu aşk.”

Aşk ile ilgili çalışmalarda, gözlemlerimde ve sorulan sorularda ortak bazı konu başlıkları oluyor. En çok insanların Aşk Acısı ve Aşk Terapisi konularında arayışları oluyor. Bu konularla ilgili temel dönüşmesi gereken alanı birlikte fark edelim. Aşk ilgili çözümlemeleri için alttaki butondan etkinliğimize göz atabilirsiniz.

Aşk Etkinliklerimiz

No Events are found.

BİREYSEL SEANS

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.