Aşk Terapisi Nedir?

0 3.069

Aşk Terapisi yüksek duyarlılık, fazla reaksiyon, panikleme ve sürekli endişe durumu ile bitmek bilmeyen korkunun konusunu işlemektedir. Aşk durumunda tüm dengelerimiz şaşmaktadır. Hiç davranmayacağımız şekilde reaksiyonlar gösterebiliriz. Kendimizi önemsizleştirme ve sürekli bir psikolojik acı hissiyatı içinde olabiliriz. Kişiden kişiye değişen tepkilere göre aşık olduğumuz kişi durmaksızın zihnimizde dönme durumu oluşturabilmektedir. Bazense hayat yaşamak için anlamsız bir hale gelebilmektedir. Aşk terapisi sayesinde bütün bu sıkıntıların içimizden sökülüp atılması hedeflenir. EMDR ve BDT gibi psikoterapi yöntemler kullanılmaktadır. Yöntemlerde kendinizi tekrar keşfedip blokajlara odaklanılır.

EMDR: Bilgiyi yeniden işleme yöntemidir. Vizyon, duygu, düşünce, koku ve ses gibi bilgiler kişilerin anılarına bağlanarak bütünleşir. Böylelikle deneyimle  ile ilgili bir öğrenme gerçekleşmiş olur. Gelecekteki tepkilerimizde bu öğrenimlere göre şekillenmektedir.
BDT: Davranışlar üzerine odaklanır. Kaygılardan kaçmak yerine onun üzerine gider ve onlarla nasıl başa çıkılacağını çözmeye yönelik bir yöntemdir.

Aşk Terapisi Süreçleri

KENDİNİ SEVMEK

Aşk acısındaki en temel durumlardan biri kendini sevmemektir. Kendini önemsizleştirmektir. Bu nedenden aşk terapisi genellikle ilk önce “KENDİNİ SEVMEK” kelimesine odaklandırır. Temel amacı önce kendimizi sevmemizi sağlar. Kendimizi sevmeye başladığımız da çevremizdeki herşeyin çok hızlı şekilde değiştiğini görürüz. Tüm algınlanlıklar, kimsenin sizi anlamadığı duygusu, bize anlamsız gelen bir çok şey yavaş yavaş anlam kazanır.

BAŞKASINI SEVMEK

Aşk terapisi kendinden sonra “BAŞKASINI SEVMEK” kelimesine odaklanır. İnsanlar acılarını görmezden gelmek yerine onları desteklediğinizde karşılıklı anlayış ve olumlu değişimleri görürüz. Pozitif tepki ve yaklaşımlar hayatımızda bize daha çok keyif verecek anıların oluşmasına neden olur. Sevdiğiniz kişinin davranışlarını ve söylemleri doğru analiz etmek önemlidir. İstediğimiz gibi davranmıyor olması birşeylerin yanlış gittiği anlamına gelmez. Ama endişe ve kaygı ile yaptığımız davranışlarımız inşaa edilen güzellikleri yıkabilir.

İNANMAK

Son olarak “İNANMAK”. İnancın gücü çok büyüktür. Bizi hayata bağlar. Hepimizin inanç metodolojisi farklıdır. Allah, Tanrı, Ruh, Enerji, vs. yaşama sıkı sıkı bağlanmamızı sağlar. İnançsız olduğunu düşündüğünüz kişilerin bile bağlı oldukları ve onları bu yaşamda tutan bir şeyler vardır. Yaradılış kaynaklı bizim dünyeviye bağlı olduğumuz kadar ruhani dünyayı bünyemizde bulundurmak çevremizi yaşanılacak  hale getirir.

Aşk Terapisini incelerken olayı farklı farklı açılardan incelemek gerekir.

  • Duygusal
  • Ruhsal
  • Fiziksel
  • Sosyal
  • Entelektüel

Aşk süreci her zaman kolay olmayabilir. Bazı durumlarda aslında temelde farklı sorunlarda çıkabilir. O yüzden her durum farklı farklı ve dikkatli incelenmelidir. Terapi dışında farklı yöntemlerede odaklanarak içimizdeki acıyı dönüştürebiliriz. Blokajlar ya da bizi güçsüzleştiren temel alanları dönüştürmek çok önemlidir.

BDT, Psikodinamik, Yolculuk, Odaklanma, Meditasyon, Ritüel, Somatik Uygulamalar, Görselleştirme, EMDR, NLP, EFT, Access Bar gibi farklı yöntemler çözümlenecek konulara göre kullanılabilmektedir.

Kendi hayatımda bir çok şeyin çözümünü ben sürekli yaptığım meditasyon çalışmalar sonucu dönüştürebildim. Aşk acısını dönüştürme, migren ağrısını dönüştürme, psikolojik baskıları dönüştürme gibi..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.