Manyetik ve Mıknatısın İnsan Üzerindeki Etkileri

0 46.094

Manyetik Alanın İnsan Sağlığına Etkileri

Tüm insanlar güçlü ya da zayıf olarak belirli bir Manyetik özelliğe sahiptir. Biyomanyetoloji prensipleri bunu göstermektedir. Ancak günümüzde farklı elektronik cihazların yaşamımıza girmesiyle bu manyetik alanlar bozulmaktadır. Bu bozulma sonuncunda insanların sağlığı üzerinde bir takım kötü etkileri vardır. 

Manyetikalan atom çevresinde bulunan elektronların hareketleri ile oluşmaktadır. Gözle görülememektedir ancak teknolojinin gelişmesi ile ölçümü mümkün hale gelmiştir. Her maddenin manyetik alanı vardır. Buna insanda dahildir. Tüm maddelerle birlikte insanda bu manyetikalanla etkileşim için bir harmoni içinde yaşamaktadır.

Herhangi bir göktaşı dünyanın atmosferine girerken yanarak parçalanmaktadır. Bu atmosfer katmanlarından biride dünyayı saran manyetikalandır. Dünyanın çekirdeğinin sahip olduğu özellikler nedeni ile oluşmaktadır. Ayrıca zararlı ışınlarda engellenmektedir. Elektromanyetik alan denge için bir koruyucu görevi görmektedir.

Astronotlar uzaya gittiklerinde maruz kaldıkları ışınlar yüzünden manyetik alanların bozulması ve etkisi olarak adele ağrısı, sürekli yorgunluk, baş ağrısı ve dönmesi gibi durumlarla karşılaşmaktadırlar. İnsan vücudundaki her hücre özel bir elektrik devresi gibi manyetik makinelerdir. Her bir organda kendi aralarına bu manyetikalan sayesinde haberleşmektedirler.

Manyetikalanlar hücre zarlarında alışverişi sağlarlar. Böylelikle vücuttan toksinleri ve artık maddeleri uzaklaştırarak gerekli besin maddelerini alarak canlılığı sürdürmesini etkin kılar. Sara hastaları üzerinde yapılan deneylerde manyetik alanlarında yapılan değişimler beyindeki biyoelektrik faaliyetleri bozarak hastalık nöbetlerindeki aynı etkilere neden olmuştur.

Gece: manyetikalan hücresel oksijeni arttırır. uykuyu destekler, iltihaplanmayı azaltır, acıyı dindirir.
Sabah: güneşin doğuşu pozitif manyetikalan oksijeni azaltır, uyanık olmayı destekler, biyolojik iyileşme engel olur ve acıyı arttırır.

Çocukların büyümesinde manyetikalanın etkisi vardır. Ve hatta MS hastaları ile ilgili olarak ekvatora yakın bölgelerde çok az ve kutuplarda da nerdeyse hastalığa rastlanmaz. Manyetikalanın etkili olduğu yerlere değişilik gösterdiği tespit edilmiştir.

Kimyasal kirleticiler ( radyo, tv, telefon)  insanları farklı şekillerde etkilemektedirler; genel keyifsizlik, boyunda sertlik, göğüs acısı, hafıza kaybı, baş ağrısı, kalp atışında ve kan kimyasında değişime uğratma, sindirim ve dolaşım sorunları oluşturabilmektedir. Bağışıklık sistemine zarar verirler. Yapılan araştırmalarına göre yüksek gerilim hatlarının çocuklarda lösemi ya da beyin kanseri yaptığı bilinen bir gerçektir.

Cep telefonları alzheimer, parkinson ve multiple sclerosis (MS) gibi sinir hastalıklarının oluşma riskini arttırdığı gibi kandaki zararlı proteinlerin ve toksinlerin beyne girmesini engelleyen savunma mekanizmasını devre dışı bırakmaya, yorgunluk, baş ağrısı, deride yanma hissi ortaya çıkarmaya, yüksek tansiyon oluşmasına, baş ağrıları, baş dönmesi ve dikkatin dağılmasına sebep olduğuna dair bulguları elde edilmiştir.

Manyetik bozukluklar bir sağlıksal sorunları davet etmektedir. Bunun için mümkün olduğunca manyetikalanların dengeli olduğu, manyetikterapiler ve akupunktur gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar dışında manyetik takı gibi kullanımlarda gerçekleştirilmektedir. Manyetik takılar mıknatıs ihtiva ettiğinden hamile ve kalp pili kullanan kişilere önerilmemektedir. Bir kaç takıyı aşağıda inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar

(Lindner, 2002)

(Widgery, 2002)

(Paulines, 2002)

(Pawluk, 2002; Komor, 2002)

(Tutev, 2002).

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.