Mevlana’nın Muhteşem Sözü

0 8.428

1200 lerde yaşamış efsane ve Evrensel bir kişilik olan,  Sevgili Mevlana’nın İnsanoğlunun nasıl bir yaratılış’a sahip olduğunu anlatan sözleri;

“EN GÜZEL ŞEKİL OLAN İNSAN ŞEKLİ, ARŞTAN DA ÜSTÜNDÜR, DÜŞÜNCEYE DE SIĞMAZ. BU PAHA BİÇİLMEZ ŞEYİN DEĞERİNİ SÖYLESEM BEN DE YANARIM, DUYAN DA YANAR.”  

MEVLANA

(Mesnevi kitabından c.VI, 1006)

Evrensel kitabımız olan Yüce Kuran-ı Kerim’de de (Tin Suresi 95/4)  Biz insanı Ahsen-i Takvim suretinde yarattık.

Ahsen-i Takvim Türkçe anlamı: Gerçek’ten biz “İnsanı en güzel bir surette yarattık, en güzel duygularla, İlahi ahlak ile ahlaklanacak güzellikte hayat şartlarına katlanabilecek, dünyadaki sorumluluğu üstlenebilecek, mükemmeliyette, imkan ve kabiliyette yarattık.

Şimdi Sevgili Mevlana’nın sözleri ne demek istemiş ona bakalım.

İnsan en mükemmel şekilde Yüce Allah tarafından kendi suretinde  yaratılmıştır. Yarattıklarının hamuruna ve tohumuna  kendi suretini ve kudretini katmış, kendi ruhundan üflemiştir. İnsan şeklinin arştan’da (Arş’ın anlamı: göklerin en yüksek katı)  üstün olduğunu, beşer boyutta (Beşer’in anlamı: İnsan hakkında, onun maddi yönü, dış görünüşü ile ilgili) yani bu boyutta anlatılamaz ve ifade edilemez en güzel surette en mükemmel’e erişebilme gücündedir. En mükemmel olan Yüce Allah’ımız ise biz insanların Ahsen-i Takvim sureti ile Yaradan’a tam bir imanla ulaşabileceğimizi yeterki inancımızın tam olmasını,  Mevlana yukarıdaki sözleriyle bizlere  anlatmak istemiştir.

Ve Yüce Yaradan’ımızın amacı, bedenimizdeki ruhun uyanması, hatırlaması  ve  Yüce Allah’ın eli ve ayağı olmamızdır.

Muhteşem değil mi Canlar, yine yazıma şu kısa sözlerle nokta koymak istiyorum.

“ASLA KENDİNİ HİÇ BİR ZAMAN KÜÇÜMSEME, HER ŞEYİ YOKTAN VAR EDEN YÜCE ALLAH; KAİNAT’TA ÖNEMSİZ VE DEĞERSİZ HİÇ BİR ŞEY YARATMAZ. KENDİ DEĞERİNİZİ VE KIYMETİNİZİ BİLİN.”

Sevgide ve Işıkta Kalın.

Sonsuz Teşekkürlerimizle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.