Yaşamı Temizlemek

Bazı erdemler zaman içinde eriyip gider. Bu erdemi bırakmak adına insan kendi hayatında çeşitli bahaneler yaratmaya başlarlar.

0 1.929

Yaşamı Temizlemek

Bazı erdemler zaman içinde eriyip gider. Bu erdemi bırakmak adına insan kendi hayatında çeşitli bahaneler yaratmaya başlarlar.

İnsanlık için verilen erdemlerden hiç biri bir başkasının yaşamına fayda sağlamaz. Aslında erdemlerin hepsi, kişinin kendi yaşantısına fayda sağlar. Erdemleri uygulayan insan egosundan ve dünyada ortaya çıkmış dengesizliklerden arınıp yaşamını dengeye getirir.

Yaşam koçluğu eğitimi alırken hocamız yalanın insanın hayatında olduğu sürece beraberinde stresi ve yaşam kalitesinin bozulmasını getireceği üzerine konuşmalar yapardı. O zamanlar iş hayatında çeşitli nedenlerden dolayı yalan söylemek zorunda kalıyordum. Belirli bir süre sonra bu zorunluluk ortadan kalkıp yalan söylemek olağan hale doğru gidiyordu. Herkesin zaman içinde kullandığı ifadeler vardır. Pembe yalan, beyaz yalan gibi. İşte bende bu sözlerin sihrine kapılmış yalanı yaşamımda çok da olmasa bulunduruyordum. Eğitimde yalan ile ilgili anlatıldığında kendi kendime yok canım, insan yaşamından tamamen yalanı nasıl çıkarır. Eğitimle birlikte bakış açım da değişmeye başladıkça yaşamımda gereksiz yükleri bırakmaya başladıkça aslında yalanın yaşamımda çok büyük bir baskı oluşturduğunu fark etmeye başladım. İyi ki bu baskıyı hissettim yoksa yaşamımda bir yükle dolaştığımı çoğu insan gibi fark etmeyecektim.

Yalanı gerçekten hayatımdan çıkarmaya karar verince yaptığım işteki durumum değişti. İş nedeniyle de yalan söylemek zorunda kalmayacaktım. Bu durumu fark edip yaşamımı temizleme niyetimde kararlı oldukça şartlar belirli bir süre sonra kendiliğinden değişiyordu. Bu sürecin çok hızlı olduğunu söyleyemem ancak kişinin niyeti doğrultusunda hayatı değişiyor. Önce iş yerinde pozisyonum değişti, sonra artık tamamen sektörüm değişti. Artık insanların yaşamını değiştirebilmesi için onlarla dürüst bir iletişim içinde olduğum işimi yapıyorum.

Yalan söyleyerek ya da diğer olumsuz davranış ve düşüncelerin odağında olan yaşam kişiyi gerçekte mutlu etmiyor. Keyif verici bir madde almış gibi geçici bir mutluluk ortaya çıkıyor. Oysa bu ağırlıkları yaşamınızdan çıkarma niyetinizde olursanız; sizin yaşamınıza uygun olan yeni bir yaşam planı oluşuyor.

Bugün ayın, yeni ay fazındayız. Yeni ayda yaşamınızda olmasını istediğiniz gelişmeler için niyette bulunabilirsiniz. Boş yere taşıdığınız yükleri fark etme niyetini yapmanız bile yaşamınız da olumlu değişimleri beraberinde getirecektir.

Ağırlıklarımızdan arınıp, keyifli yükselişi olan bir yaşama merhaba diyelim.

Yasemin Derya Metin

Sevgi ve ışık paylaştıkça çoğalır. Lütfen sevdiklerinizle yazılarımızı paylaşın.

Sonsuz Sevgi ve Teşekkürlerimizle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.